Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policejní kynologové mají nové posily. Štěňata budou nyní 2 roky ve výcviku

Zločinci by se měli mít na pozoru. Policie MS kraje získala nové posily a i když jim je zatím jen několik měsíců, už teď umí pořádně kousat. Asi jste uhádli, že jde o nováčky do kynologického oddílu - štěňata belgického ovčáka.

Bez psů by si policisté dnes asi svou práci neuměli představit. Jsou nezbytní v mnoha situacích.  Například při katastrofách spojených se sesuvy budov či sněhu, ale i při pátrání po pachatelích trestných činů. Policie našeho kraje může být na své kynology hrdá. Už mnohokrát se osvědčili v akci i na soutěžích. V minulých dnech přišly z policejní chovatelské stanice v Prackovicích nové posily. Jde o belgické ovčáky Malinois. 

Radim Carbol, zástupce vedoucího odboru služební kynologie PČR MS kraje: "Ta štěňata zpravidla bereme od 8 měsíců, kdy si ho psovod převezme do svého individuálního ustájení, cvičí ho a pracuje s ním." 

Zvířata se v průběhu výcviku rozdělí na výjezdové psy, kteří se učí vyhledávání lidí či předmětů a potom specialisty, kteří dokáží rozpoznat například výbušninu, hořlavinu, drogy či lidské ostatky. Na začátku výcviku je důležité zjistit, jak psa co nejlépe motivovat. 

Aleš Mrazík, policejní kynolog: "Strašně záleží na povaze pejska. Jestli bude třeba žravý, jestli bude aportér, jak má silný kořistnický pud. Musíme zjistit, přes co rozvíjet ten výcvik."  
René Gabzdyl, vedoucí odboru pořádkové policie MS kraje: "Každý územní odbor i městské ředitelství Ostrava má svou skupinu, která se stará o své území." 

Výcvik psů trvá přibližně dva roky. Pak musí složit zkoušku a mohou vyrazit do služby. Do důchodu chodí služební psi přibližně po devíti letech. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy