Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Turisté narušují ochranná pásma zdrojů pitné vody. Často neví, že jim hrozí vysoké pokuty

Vodohospodáři se potýkají s lidmi, kteří narušují ochranná pásma přehrad, které slouží jako zdroje pitné vody. Do jejich okolí je přitom zakázán vstup. Turisté toho ale nedbají, v nádržích se klidně vykoupou nebo se u nich utáboří. Hrozí jim za to vysoká pokuta.

Obyvatele Moravskoslezského kraje zásobují pitnou vodou tři přehrady - Šance a Morávka v Beskydech a Kružberk na Opavsku. Kolem všech jsou ochranná pásma I. a II. stupně, aby mohli vodohospodáři co nejlépe pečovat o kvalitu vody. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „Apelujeme na dodržování pravidel v ochranných pásmech v okolí zdrojů pitné vody, Šance, Morávka a Kružberk, kde není povolen vstup pro veřejnost mimo oprávněné osoby, rekreace včetně koupání a rybaření."

Jenomže turisté právě naopak často vyhledávají okolí těchto přehrad kvůli tomu, že je tam klid a například pytláci mohou v klidu chytat ryby. Někdy přímo na hráz dorazí parta mladých lidí, kteří popíjejí alkohol a dokonce se i koupou v křišťálově čisté vodě.

Petr Konečný, hrázný,  vodní nádrž Šance: "Nejčastěji tam lidé vstupují za účelem koupání, sběr hub, nedávno jsme tam dokonce našli stan a nejhorší jsou pytláci, kteří tady chodí na ryby." 

Pokud se pracovníci povodí s lidmi, kteří porušují ochranná pásma nedomluví, musejí volat policii. Za jejich porušení zákon hrozí pokuta až 20 tisíc korun. 

Nahlásit chybu


K tématu
SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

Miroslav Pekař, STOMMPY CZ/SK
Ostrava
od 24 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail