Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Od srážky pendolina a kamionu ve Studénce uplynulo 7 let. O podjezdu se stále jen mluví

V pátek 22. července uplynulo 7 let od srážky Pendolina a polského kamionu na železničním přejezdu ve Studénce. Zahynuli při ní 3 lidé a mnoho dalších bylo zraněno. Řidiče soud potrestal 8,5 roky vězení. Podjezd, který by mnohem lépe přejezd zabezpečil, je stále pouze na papíře.

22. července před 8 hodinou ráno vjel na železniční přejezd ve Studénce kamion. Nedbal na červená světla ani na zvukovou výstrahu. Krátce na to něj narazilo ve vysoké rychlosti Pendolino plné lidí. 

pasažérka pendolina: “Seděla jsem dvě sedadla od konce, teď sem viděla, že je to porvané, nevěděla jsem jestli se mám schovat, smrad, bordel a najednou prostě lidi od krve, prostě strašné.”

Toto jsou záběry přímo od jednoho ze zasahujících hasičů. Jde na nich dobře vidět v jaké situaci se po srážce nacházeli cestující. Mnozí byli uvězněni mezi pomačkanými plechy a nemohli se hnout. Zdravotníci se snažili ošetřit zraněné a hasiči postupně pasažéry vytahovali.

Jakub Kozák, tehdejší velitel zásahu: "To vyprošťování bylo náročné. Pro nás to bylo první setkání s nehodou vlaku Pendolino, do kterého jsme museli násilně vstoupit, neměli jsme s tím žádnou zkušenost. Využili jsme v podstatě veškeré naše vybavení, které k tomu máme. Nakonec se nám nejvíce osvědčilo odtrhávání sedadel hydraulickými nástroji a tím uvolňování těch zaklíněných cestujících." 
David Koudelka, tehdejší vedoucí lékař: "V těchto případech se postupuje podle jiných pravidel, než pokud ošetřujeme třeba jen jednoho pacienta, kde postupujeme podle zásad urgentní medicíny.  V tomto případě musíme situaci přehodnotit a postupovat podle zásad medicíny katastrof."

Po neštěstí se okamžitě začalo řešit lepší zabezpečení přejezdu. Správa železnic se nakonec rozhodla, že vybuduje podjezd za 750 milionů korun. Uplynulo ale 7 let a na přejezdu se toho moc nezměnilo.

Libor Slavík (Studeňáci pro Studénku), starosta Studénky: "Investorem je Správa železnic s tím, že nejde jen o podjezd, ale v první fázi by se měla vybudovat objízdná trasa pro kamiony do průmyslových areálů a v následujícím roce potom podjezd a rozšíření křižovatky. Aktuálně probíhá tvorba projektové dokumentace. My máme jen kusé informace. Stále nemají vyřešeny majetkové vztahy. Čeká se na posudek a potom se rozhodnou, zda budou pozemky vyvlastňovat nebo vykupovat." 

Bohužel tak každým rokem přibývá řidičů, kteří na přejezd vjedou na červenou. Nezbývá než doufat, že už k žádnému podobnému neštěstí nedojde.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy