Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vrtulník LZS musel zraněného vytáhnout jeřábem. Muž uklouzl v údolí Bílé Opavy

Letecká záchranná služba musí zasahovat nejen kvůli závažnosti události, ale často také kvůli nepřístupnému terénu. Poslední takový zásah se odehrál v údolí Bílé Opavy, kde se musel lékař k pacientovi spustit z vrtulníku a po ošetření ho zase navijákem pilot vytáhl i s pacientem nahoru.

Údolím Bílé Opavy vede asi nejkrásnější stezka v Jeseníkách, ale bohužel také nejméně přístupná pro záchranáře. Vine se neustále okolím řeky a ze strany od silnice je asi 200 metrový sráz, takže vytažení případného pacienta je velmi obtížné. Při úrazech tam proto často letí vrtulník. Tak tomu bylo i teď, když 67letý muž uklouzl a sjel asi tři metry do koryta Opavy. 

Tomáš Skokan, zástupce náčelníka Horské služby Jeseníky: "Vyslali jsme tam 2 posádky. Jednu z Ovčárny a druhou z Karlova. Už po cestě se posádky spojily s vrtulníkem a byly domluveny na nějakém postupu. Vyšlo to nakonec tak, že jsme k pacientovi dorazili zároveň." 

Vrtulník zůstal viset nad zraněným a lékař se spustil na palubním jeřábu po laně několik desítek metrů na zem, aby ho ošetřil. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Provedl prvotní vyšetření, při němž zjistil poranění hlavy, hrudníku a horní končetiny. V rámci základního ošetření byla podána analgetika, zajištění krčním límcem a uložení do vakuové matrace."
Tomáš Skokan, zástupce náčelníka Horské služby Jeseníky: "Pána jsme společně vytáhli z toho koryta a přivolali jsme zpátky vrtulník, který mezitím čekal na Ovčárně. Pacienta i s doktorem vyzvedl, přeletěli na Ovčárnu, kde pacienta přeložili dovnitř do vrtulníku." 

Horská služba radí turistům, aby do hor vyráželi v kvalitní obuvi a pokud nejsou příliš zdatní, aby v údolí Bílé Opavy šli raději po modré značce. Žlutá je náročnější.  Za loňský rok byl palubní jeřáb letecké záchranné služby využit 21 krát a letos už to bylo ve 14 případech. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy