Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Cenový strop na plyn by mohl snížit cenu elektřiny

Podle světoznámého analytika Ryana Alexandera by mohly německé velkoobchodní ceny elektřiny podstatně poklesnout. A to až o 72 % ze současných astronomických hodnot. Nutnou podmínkou je nicméně zavedení cenového stropu na plyn sloužící pro výrobu elektrické energie.

Jak udává Alexander, ceny elektřiny na německé burze by mohly pro letošní zimu poklesnout ze 430 EUR/MWh až na 120 EUR při zavedení cenového stropu na plyn. Cenový strop pro plyn by však musel být na úrovni 30 EUR/MWh. Tedy velmi hluboko pod současnou úrovní – cca 150 EUR.

Není ovšem zcela jasné, s jakým mechanismem cenového stropu Alaxender počítá. Zda by členské státy, případně samotná EU, kompenzovaly obchodníky nebo zda je myšleno, že by to byla obdoba zvažovaného stropu na ruskou ropu. K druhé variantě se ostatní dodavatelé plynu do EU staví skepticky.

Společnost ČEZ se například v ohledu ceny zemního plynu s odvoláním na světové analytiky domnívá, že jeho cena by mohla v EU okolo roku 2026 poklesnout na úroveň, na které uvažuje Alexander zavedení cenového stropu, a to i bez regulatorního zásahu. Analytici uvádějí rozpětí 30-40 EUR/MWh. Cena plynu mezi 30 až 40 EUR/MWh by proto mohla být novým budoucím standardem.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy