Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jdeme nakupovat. Trhové právo Ostrava získala v roce 1362

Je tomu 660 let, co Karel IV. udělil Ostravě trhové právo. To umožňovalo nejen pořádat pravidelné trhy a jarmarky ve středověkém městě, ale zároveň potvrzovalo i to, že jde o město. Od té doby začal obchod postupně vzkvétat.

Obyčejné týdenní trhy, na kterých hospodyňky nakupovaly věci do domácnosti jako zeleninu, koření, maso i živá zvířata, se v roce 1362 změnily. A to udělením trhového práva Karlem IV.

Kateřina Barcuchová, historička, Ostravské muzeum: “Právo toho výročního trhu také znamená, že obchodníci z větší dálky například Polska, Německa, Rakouska sem přišli a přinesli luxusnější výrobky.”

Rozrůstaly se nejen trhy, ale také síť malých obchůdků.

Kateřina Barcuchová, historička, Ostravské muzeum: “V roce 1918 přišel do Ostravy Baťa, koupil si starý dům a otevřel si prodejnu.”

První obchodní domy se v Ostravě začaly stavět po roce 1927. Mezi nimi například Rix, Brouk a Babka nebo Baťa.

Petr Maďa, historik, Ostravská univerzita: “Jedná se o obchodní dům Bachner, který byl postaven během jednoho roku. Stavební povolení bylo uděleno v roce 1932, dům byl dokončený v roce 1933. Je to funkcionalistická stavba o 6 podlažích a zajímavost je v tom, že celá je postavená z ocelových nosníků a ty nosníky se dělaly ve Vítkovicích a na vozech tažených koňmi se vozily na Zámeckou ulici.”

Vše o obchodu od středověku po současnost se dozvíte v Ostravském muzeu na výstavě Jdeme nakupovat. Vystaveny jsou i peníze, váhy, peněženky, nebo nákupní tašky. Ostravské muzeum bude nově otevřeno i o svátcích.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy