Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vážných dětských úrazů naštěstí není mnoho. O to složitější to mají zdravotníci

Vážných dětských úrazů naštěstí není mnoho, ale pokud už se stanou, je velmi důležitá správná návaznost jednotlivých článků řetězce při jejich ošetření. Jenže jen málo zdravotníků může čerpat ze zkušeností a proto je důležité předávat si vzájemně informace a novinky v léčbě malých pacientů.

Polytrauma je úrazové postižení několika tělních systémů, které má za následek bezprostřední ohrožení života, což může být pro zdravotníky zejména u dětí velmi stresující. Nesetkávají se s ním často a proto je dvojnásob  významné znát správné postupy. V Ostravě proto už po šesté sešli odborníci na tuto problematiku.

Jan Divák, primář ARO FN Ostrava: " Scházejí se zde všechny složky péče o kritické dítě, tzn. přednemocniční péče, péče na urgentním příjmu i péče v nemocnici."

Jedním z nejčastějších polytraumat u dětí je tonutí. Zdravotnická záchranná služba MS kraje má se záchranou po tonutích bohaté zkušenosti. K vážným zraněním dětí dochází také při dopravních nehodách.

David Holeš, náměstek ředitele ZZS MS kraje: "Děti tvoří pod 5 procent pacientů, které záchranná služba ošetřuje. O to větší stres je pro přednemocniční péči dostat se ke kritickému dítěti, protože to není běžný pacient, na kterého jsme denně zvyklí." 

V Moravskoslezském kraji končí nejtěžší případy ve Fakultní nemocnici Ostrava a bohužel počet těchto případů stále roste.

Ivo Kopáček, dětský traumatolog, FN Ostrava: "Dítě není malý dospělý, takže ty postupy, které jsou u dětí, jsou odlišné, než u dospělých. Souvisí s tím jejich psychomotorický vývoj i  jejich celkový vývoj."

Nejúčinnější ochranou před dětskými úrazy je prevence. Ta spočívá hlavně ve zvyšování obratnosti, tedy rodiče by své ratolesti měli vést ke sportu a pohybu venku. Samozřejmostí by měly být helmy a třeba při bruslení také chrániče. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy