Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policisté si u přejezdů posvítili na řidiče i chodce. Nejčastějším přestupkem je rychlá jízda

V minulých dnech jste mohli u železničních přejezdů po celém MS kraji narazit na policejní hlídky. Strážci zákona totiž provádějí speciální dopravní akci zaměřenou na dodržování pravidel silničního provozu v jejich okolí. Nehody na přejezdech mohou totiž mít fatální následky.

Železniční přejezd ve Studénce je nejznámějším místem, kde řidiči často ignorují výstražné semafory a vjíždějí na kolejiště. Ti šťastnější ještě stihnou ujet, ale někteří už skončili uvěznění mezi závorami a v roce 2015 zemřeli při srážce vlaku a nákladního vozu 3 lidé. Policisté se na přejezdy zaměřují a v těchto dnech provedli po celém kraji akci. 

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Akce je rozdělena na více dnů, aby řidiči nevěděli kde, který den jsme. Každý územní odbor si dělá svou akci s vytipovaným železničním přejezdem, popřípadě, kde je nejvíce trápí přecházení chodců mimo vyhrazená místa."   

V Děhylově na Opavsku byla nejčastějším prohřeškem rychlá jízda. Řidiči by před každým přejezdem, i chráněným závorami, měli zpomalit. Závory mohou být zkažené. 

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Přes železniční přejezd, kde blikají bílé semafory, se přejíždí 50, pokud není osazen světelnou signalizací tak 30 km v hodině."

Dopravní předpisy se ale týkají i chodců. Vlaky každoročně usmrtí přes 200 osob a téměř vždy srážku sami zaviní. Předpisy jsou přitom jednoduché. 

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR MS kraje: "Nechoďte po vlakových kolejích mezi stanicemi, nevstupujte do tunelů nebo na mosty, které jsou určeny pro vlaky, přecházejte koleje jen tam, kde je to povoleno a respektujte výstražné signalizační zařízení na přejezdech." 

Stejně jako řidičům, hrozí také chodcům pokuty. Mohou dosáhnout až dvou tisíce korun, ale chodci by si měli uvědomit, že téměř každá srážka z vlakem je smrtelně nebezpečná. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy