Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senioři z MS kraje dostávají hlásiče požáru. Prokazatelně zachraňují životy

Hlásiče požáru a detektory plynu prokazatelně zachraňují životy a je velmi důležité si je opatřit. Seniorům v tom výrazně pomáhá Moravskoslezský kraj i Ostrava, které v rámci svých projektů zdarma tato zařízení distribuují. Kraj k tomu využívá síť Senior Pointů.

Hlásiče požáru a detektory oxidu uhelnatého jsou zejména v zimním obdobím životně důležitým opatřením. Proto se Ostrava i MS kraj snaží dostat tato zařízení k co největšímu počtu obyvatel. Ostrava nechala tato zařízení namontovat do svých asi 13 tisíc bytů a hasiči potvrdili, že v posledních 5 letech už možná zachránila desítky životů.

Martin Pliska, vedoucí útvaru prevence HZS MS kraje: "Od roku 2018 už HZS MS kraje eviduje 154 hlášení instalovaných detektorů pouze na území města Ostravy. V 82 případech to byly hlásiče požáru a v 72 případech detektory CO2.  Je tedy možné říct, že detektory opravdu pomohly zachránit lidské životy."  

Krajský úřad rozdává tato zařízení zdarma seniorům po celém regionu. Dostat mohou jak detektor plynu tak hlásič požáru. Jen letos jich kraj rozdal 1600.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Starší lidé patří do nejzranitelnější skupiny obyvatel kraje. Zvláště Ti, kteří žijí sami. Stačí trocha jejich nepozornosti nebo neobratnosti a může dojít k velkému neštěstí. Naše detektory a hlásiče seniory chrání před požárem nebo nebezpečným oxidem uhelnatým, který je životu nebezpečný i tím, že jeho únik nelze jednoduše rozpoznat. Je bezbarvý a bez jakéhokoli zápachu. Určitě doporučuji starším lidem, aby si hlásiče doma umístili."

Krajský úřad využívá k distribuci hlásičů a detektorů tzv. Senior Pointy.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Na Senior Pointech, kterých už je v MS kraji 16, nejvíce z celé země a které jsme znovu na příští rok podpořili částkou 1, 5 milionů korun, nám potvrdili, že zájem je větší a větší, protože si to mezi sebou říkají." 

Ostrava a kraj tak už dohromady rozdali více než 26 tisíc zařízení, která zachraňují životy, což jejich pokladny vyšlo zhruba na 13, 5 milionů korun. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy