Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

KULTURNÍ OKÉNKO: Muzeum vysvětlovalo, co se událo před více než dvěma tisíci lety

Muzeum Novojičínska zvalo v době adventu školní děti na edukační program Vánoce ve městě. Věnovalo se v něm také lidovým zvykům na venkově a obecně vysvětlovalo podstatu Vánoc v jejich křesťanském původu.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Přibližujeme dětem, proč vlastně ty Vánoce slavíme, co se stalo před více než dvěma tisíci lety, jaké události se udály v Betlémě, že se narodil Ježíšek, za jakých okolností, a že ten advent je takové čekání na to připomenutí si těchto velkých událostí. Také se bavíme o tom, jak to lidé slavili na vesnici v tom lidovém prostředí, a ve městě. Jak se lišil ten štědrovečerní stůl, jaké byly zvyky o těch svátcích, během adventu i štědrovečerní noci.”

Vyprávění doprovázela praktická část, děti zdobily perníky a slepovaly cukroví. Nazdobily si skleněnou baňku a dalším výrobkem, který si rovněž odnesly domů, byla ozdoba z tradičního materiálu z vosku.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Využijeme voskové pláty, které jsou barevné. Vykrajovátky na cukroví z nich vykrojíme dva stejné tvary, dáme mezi ně šňůrku a nahřátím nad svíčkou je slepíme k sobě a ještě třeba dozdobíme.”

Další oblíbenou ukázkou programu bylo stloukání másla v máselnici.

Martin Mužný, Muzeum Novojičínska: “Dělávalo se ze smetany, to máslo většinou dělávaly malé děti ještě ráno před školou, aby měli rodiče co prodávat nebo to měli připravené na pečení. Smetana musela být kvalitní, většinou se stloukávalo hodinu až dvě.”
děti ze ZŠ Tyršova:
“Hodně se mi povedl andílek z vosku, ten se mi hodně líbil.”
“Nejvíce mě bavilo zdobení baňky a jak se dělalo to máslo.”
“Jak jsme zdobili perníčky to linecké cukroví.”

Vánoce ve městě trvaly v Muzeu Novojičínska 12 dní, jak je používali naši předkové se tu dozvěděla zhruba tisícovka dětí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy