Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Při zacházení s pyrotechnikou buďte opatrní. Alkohol není dobrý rádce

Konec roku je spjat s bujarým veselím, ke kterému patří i zábavná pyrotechnika. Bohužel ale často ve spojení s alkoholem nebývá používána správně, což přináší riziko úrazů, ale i požáru.

Zábavná pyrotechnika k silvestrovským oslavám sice patří, ale měla by být používána se zdravým rozumem. Přesto pak každý první leden přichází od zdravotnické záchranné služby informace o počtu poraněných či amputovaných prstů nebo zraněných očích apod. Připomeneme si tedy opět hlavní zásady bezpečného zacházení s pyrotechnikou. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Rozhodně nevyrábějte pyrotechniku doma, byť máte zaručený návod od kamaráda či z internetu. Nerozebírejte ani se nepouštějte do úprav zakoupené pyrotechniky. "

Pyrotechnika se dělí do 4 kategorií  a každá je určena pro osoby od určitého věku nebo jen pro profesionály. Určitě by měla být nakupována v kamenných obchodech a vždy používána podle návodu. Pokud selže, rozhodně by neměla být znovu zapalována, či jinak aktivována. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "V návodu výrobce je uvedeno, jak se k pyrotechnice, která neexploduje, chovat. Ideální je ji zalít vodou a postavit na nehořlavé místo mimo obydlí a dosah osob. Je možné pyrotechniku také zasypat sněhem, ale označit, aby se k ní nedostala nepovolaná osoba, před kterou by mohla náhle explodovat." 

Na závěr ještě jedna z nejdůležitějších rad - pyrotechnika a alkohol není vhodná kombinace. Měl by s ní manipulovat vždy jen střízlivý člověk. Pyrotechnika rovněž nepatří do rukou dětem. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy