Výzkumníci uvedli, že Čína zůstala i loni největším trhem pro větrné elektrárny, když přidala 49 GW nového výkonu. Druhým největším trhem zůstaly i po meziročním poklesu o více než 4 GW Spojené státy americké.
Podle zveřejněných dat patří Číně první pozice nejen mezi zeměmi s nejvyšším nově instalovaným výkonem, ale také mezi dodavateli větrných turbín. Hned šest z deseti největších dodavatelů větrných turbín (podle nově instalovaného výkonu) je totiž z Číny, a to včetně největšího dodavatele, společnosti Goldwind.
Goldwind dodal loni větrné turbíny o celkovém výkonu 12,7 GW, z čehož téměř 90 % mířilo na čínský trh. Druhým největším dodavatelem byl dánský Vestas s 12,3 GW a na třetím místě skončila americká společnost GE s 9,3 GW.
Obzvláště špatná situace nastala loni v sektoru mořských větrných elektráren, když nový instalovaný výkon poklesl meziročně o 46 % na 9,1 GW. Jedním z důvodů uvedeného poklesu bylo ukončení provozní podpory pro tyto zdroje v Číně.
Pokles zaznamenaný v Číně byl částečně vyrovnán rekordním přírůstkem instalovaného výkonu mořských větrných elektráren ve Spojeném království, kde bylo poprvé zprovozněno přes 3 GW nového výkonu. Přívětivé situace na britském trhu využil dánský Vestas, který díky tomu obsadil první místo mezi dodavateli větrných elektráren pro mořské větrné parky.