Ian Long je autorem mnoha projektivních obrázků, které jsou využívány více než polovinou škol ve VB a pracují s nimi dnes více než 3 milióny pomáhajících profesionálů. Vydal řadu knih a učí pracovat s projektivními kartami. Je zaměřen na práci s emocemi, která se dnes jeví jako velmi důležitá. V ČR totiž přibývá dětí a mládeže se sebepoškozováním a pokusy o sebevraždu.
Ian Long, lektor: „Důvod, proč jsem vytvořil tyto postavičky, je pomoci dětem vyjádřit jejich pocity. Vytvořit jednoduchý způsob, jak komunikovat a sdělit své nálady. Kouzlo metody je v tom, že pomáhá dětem vidět problém vizuálně. Pro žáky je složité vyjádřit své pocity slovně, ale když mají před sebou obrázky s postavičkami a beze slov, velmi rychle a snadno tam najdou sami sebe.“
Základní škola kpt. Vajdy v Ostravě vzdělává děti s různým postižením a tato metoda komunikace se jí velmi zamlouvá.
Tomáš Jalůvka, zástupce ředitele ZŠ kpt. Vajdy: „Pracujeme se žáky, kteří mají mentální hendikep a také poruchu autistického spektra. Byli jsme osloveni společností AZ Help, jestli bychom tuto metodu nechtěli vyzkoušet a rádi jsme souhlasili. Věříme, že nám to budoucnu pomůže při práci s třídním kolektivem.“
Zatím se zdá, že netradiční metoda Iana Longa padla v České republice na úrodnou půdu.
Petr Spurný, předseda AZ Help: „Zajímalo nás, jak pan Long používá „Bloby“, tedy kreslené figurky ve výuce. Proto jsme ho pozvali do České republiky.“
Eva Mistrová, Provázaná cesta: „Spousta dětí má problém se vyjádřit slovně, kdežto obrázkem se vyjadřují velmi dobře. Je to cesta pro děti, kteří jsou introverti.“
V budoucnu by měl být v České republice založen institut Iana Longa.