Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Seniorka nechala doma vzkaz, že účet je v nebezpečí a šla vložit úspory do bitcoinmatu

Celý MS kraj |

Reakce partnera a špičková práce kriminalistů i policistů zachránila 70leté seniorce z Frýdku-Místku téměř půl milionu korun. Ta se totiž stala obětí podvodného jednání falešných bankéřů. Ti ji přesvědčili, aby vybrala z osobního účtu, který někdo údajně napadl, všechny peníze a šla je vložit do bitcoinmatu. Policisté ženu našli ve chvíli, kdy do zařízení vkládala první peníze.

Minulý týden našel po příchodu domů starší muž vzkaz od přítelkyně, že jejich bankovní účet je v nebezpečí. Když se partnerce snažil dovolat na mobil, měla stále obsazeno. Okamžitě se proto osobně vydal na policii ve Frýdku-Místku, kde řekl, co se stalo. Policistům bylo okamžitě jasné, že 70letá žena se stala obětí podvodu a spustili bleskovou pátrací akci.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Věc začali hned řešit komisař oddělení hospodářské kriminality a komisařka oddělení analytiky a kybernetické kriminality. Kriminalisté zjistili, u jaké bankovní instituce má žena vedený účet a vzápětí také to, že byl proveden větší výběr finanční hotovosti na pobočce banky v centru Ostravy."

Jak je u těchto případů běžné, kriminalisté předpokládali, že je žena telefonicky instruována, aby vybranou hotovost vložila do bitcoinmatu. Ten se nacházel v Ostravě v nedalekém nákupním centru.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Komisař se tedy zkontaktoval s ostrahou tohoto centra, kdy mu bylo sděleno, že z kamerového záznamu je zřejmé, že v danou chvíli se u bitcoinmatu opravdu nachází starší žena. Mezitím se komisařka spojila s policisty z obvodního oddělení Ostrava střed, kteří na místo neprodleně vyjeli."

Hlídka našla u bitcoinmatu ženu, která telefonovala a přitom se tam snažila naskenovat z papíru QR kód.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Policisté se zjevně rozrušenou ženou navázali kontakt. Ta jim sdělila, že se snaží zachránit své peníze. Proto ji vysvětlili situaci s tím, že se nejspíš stala obětí podvodného jednání, a aby již žádné peníze do bitcoinmatu nevkládala."

Žena vybrala z banky 510 tisíc korun a než ji policisté našli, stihla do bitcoinmatu vložit 25 tisíc.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Žena posléze vypověděla, že jí v ranních hodinách volal neznámý muž, který jí sdělil, že se někdo snažil na její jméno vzít úvěr ve výši čtvrt milionu korun. Následně ji telefonicky kontaktovala neznámá žena z údajné bezpečnostní agentury a řekla jí, že by jí mohl někdo odčerpat peníze z účtu. Aby své finance ochránila, měla poškozená vybrat hotovost na pobočce banky, a to konkrétně v Ostravě, údajně z bezpečnostních důvodů."

Podvodníci dokonce seniorce přivolali taxík a tvrdili jí, že jí proplatí i cestu. 

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Žena tedy dojela na pobočku banky v Ostravě, kde vybrala hotovost 510 tisíc korun. Dále byla telefonicky instruována, tentokrát neznámým mužem, aby si v nedalekém copy centru nechala vytisknout QR kódy potřebné pro vkládání hotovosti do bitcoinmatu. Poté už dle pokynů volajícího zamířila do nákupního centra, kde do vkladomatu před příjezdem policejní hlídky vložila část peněz ve výši 25 tisíc korun."

Komisař oddělení hospodářské kriminality ve Frýdku-Místku v dané věci zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, za což pachateli hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. Přítel poškozené následně policistům poděkoval za jejich rychlou a vzájemnou spolupráci, díky které zabránili velké ztrátě finančních prostředků jeho přítelkyně. Podobných podvodů bohužel přibývá. Policisté proto stále upozorňují, aby byli lidé při podezřelých telefonátech obezřetní.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Pokud vám volá osoba vydávající se za pracovníka banky a tvrdí, že je váš účet v ohrožení, kontaktujete telefonicky nebo osobně vaší banku a ověřte si pravdivost informací. Skuteční bankovní úředníci nikdy nepostupují tak, že by vás telefonicky naváděli k vybrání peněz z vašeho účtu a jejich vložení nebo zaslání jinam."
Nahlásit chybu


K tématu

Svědkyně zachránila podvedené ženě statisíce před vložením do bitcoinmatu. Jiná tam dala 1,3 milionu

4. června 2023 13:02 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Náhodná kolemjdoucí zachránila 59leté ženě v Ostravě téměř 230 tisíc korun. Žena se totiž stala obětí podvodu, kdy jí podvodníci na telefonu, pod záminkou ochrany peněz, donutili vzít všechny své úspory z banky a vložit je do bitcoinmatu. Pohotová svědkyně v tom ženě zabránila a ještě přivolala policii. Další žena už takové štěstí neměla. Ta vložila stejným způsobem do bitcoinmatu přes 1,3 milionu korun.

Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun

15. dubna 2024 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.

Žena z Novojičínska přišla o 4 miliony korun, naletěla na falešnou investici

8. srpna 2023 21:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na internetu klikla na reklamu, která nabízela vysoké zhodnocení peněz. Zanechala své údaje a vzápětí ji kontaktovala falešná investiční poradkyně. Ta 45letou ženu z Novojičínska přesvědčila k nainstalování programu na ovládání počítače na dálku a následně jí vysála z účtu téměř 4 miliony korun.


Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku festivalu.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Městský fotbalový klub Havířov upořádal pro všechny prvňáky velkou náborovou akci

Havířovský Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že po náboru získá do svých řad až 50 nových dětí.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Těšínské divadlo uvádí kultovní komedii Škola základ života

23. května 2024 9:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Známý příběh ze života studentů septimy a kantorského sboru nastudovali herci Těšínského divadla. Diváci si připomínají řadu dnes už kultovních hlášek, včetně té o štěstí…

Mezi Polankou a Starou Bělou lze projet po cyklostezce. Na mostě přibyl pruh pro cyklisty

22. května 2024 12:09 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Cyklistické propojení mezi Polankou a Starou Bělou je už zcela bezpečné. Na zrekonstruovaném mostě byl totiž přistavěn pruh, který je určen pro chodce a cyklisty a je oddělen od silnice.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

21. května 2024 20:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

21. května 2024 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Seniorka nechala doma vzkaz, že účet je v nebezpečí a šla vložit úspory do bitcoinmatu
Vydáno 11. srpna 2023 11:13, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Reakce partnera a špičková práce kriminalistů i policistů zachránila 70leté seniorce z Frýdku-Místku téměř půl milionu korun. Ta se totiž stala obětí podvodného jednání falešných bankéřů. Ti ji přesvědčili, aby vybrala z osobního účtu, který někdo údajně napadl, všechny peníze a šla je vložit do bitcoinmatu. Policisté ženu našli ve chvíli, kdy do zařízení vkládala první peníze.

zdroj foto: Policie ČR

Minulý týden našel po příchodu domů starší muž vzkaz od přítelkyně, že jejich bankovní účet je v nebezpečí. Když se partnerce snažil dovolat na mobil, měla stále obsazeno. Okamžitě se proto osobně vydal na policii ve Frýdku-Místku, kde řekl, co se stalo. Policistům bylo okamžitě jasné, že 70letá žena se stala obětí podvodu a spustili bleskovou pátrací akci.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Věc začali hned řešit komisař oddělení hospodářské kriminality a komisařka oddělení analytiky a kybernetické kriminality. Kriminalisté zjistili, u jaké bankovní instituce má žena vedený účet a vzápětí také to, že byl proveden větší výběr finanční hotovosti na pobočce banky v centru Ostravy."

Jak je u těchto případů běžné, kriminalisté předpokládali, že je žena telefonicky instruována, aby vybranou hotovost vložila do bitcoinmatu. Ten se nacházel v Ostravě v nedalekém nákupním centru.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Komisař se tedy zkontaktoval s ostrahou tohoto centra, kdy mu bylo sděleno, že z kamerového záznamu je zřejmé, že v danou chvíli se u bitcoinmatu opravdu nachází starší žena. Mezitím se komisařka spojila s policisty z obvodního oddělení Ostrava střed, kteří na místo neprodleně vyjeli."

Hlídka našla u bitcoinmatu ženu, která telefonovala a přitom se tam snažila naskenovat z papíru QR kód.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Policisté se zjevně rozrušenou ženou navázali kontakt. Ta jim sdělila, že se snaží zachránit své peníze. Proto ji vysvětlili situaci s tím, že se nejspíš stala obětí podvodného jednání, a aby již žádné peníze do bitcoinmatu nevkládala."

Žena vybrala z banky 510 tisíc korun a než ji policisté našli, stihla do bitcoinmatu vložit 25 tisíc.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Žena posléze vypověděla, že jí v ranních hodinách volal neznámý muž, který jí sdělil, že se někdo snažil na její jméno vzít úvěr ve výši čtvrt milionu korun. Následně ji telefonicky kontaktovala neznámá žena z údajné bezpečnostní agentury a řekla jí, že by jí mohl někdo odčerpat peníze z účtu. Aby své finance ochránila, měla poškozená vybrat hotovost na pobočce banky, a to konkrétně v Ostravě, údajně z bezpečnostních důvodů."

Podvodníci dokonce seniorce přivolali taxík a tvrdili jí, že jí proplatí i cestu. 

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Žena tedy dojela na pobočku banky v Ostravě, kde vybrala hotovost 510 tisíc korun. Dále byla telefonicky instruována, tentokrát neznámým mužem, aby si v nedalekém copy centru nechala vytisknout QR kódy potřebné pro vkládání hotovosti do bitcoinmatu. Poté už dle pokynů volajícího zamířila do nákupního centra, kde do vkladomatu před příjezdem policejní hlídky vložila část peněz ve výši 25 tisíc korun."

Komisař oddělení hospodářské kriminality ve Frýdku-Místku v dané věci zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, za což pachateli hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. Přítel poškozené následně policistům poděkoval za jejich rychlou a vzájemnou spolupráci, díky které zabránili velké ztrátě finančních prostředků jeho přítelkyně. Podobných podvodů bohužel přibývá. Policisté proto stále upozorňují, aby byli lidé při podezřelých telefonátech obezřetní.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Pokud vám volá osoba vydávající se za pracovníka banky a tvrdí, že je váš účet v ohrožení, kontaktujete telefonicky nebo osobně vaší banku a ověřte si pravdivost informací. Skuteční bankovní úředníci nikdy nepostupují tak, že by vás telefonicky naváděli k vybrání peněz z vašeho účtu a jejich vložení nebo zaslání jinam."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000038588/seniorka-nechala-doma-vzkaz-ze-ucet-je-v-nebezpeci-a-sla-vlozit-uspory-do-bitcoinmatu