Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Německo žádá regulaci dovozu fotovoltaických panelů z Číny

Čína disponuje největší kapacitou pro výrobu fotovoltaických panelů na světě, přičemž tamní panely nekončí pouze na domácím trhu. Čína rovněž vyváží velké objemy panelů do USA, Evropy či jiných částí světa. Spolkové vlády dvou německých zemí se nyní obrátily na federální vládu a zástupce EU s požadavkem na regulaci dovozu panelů z Číny.

Spolkové země dokonce žádají zákaz dovozu panelů, které nejsou v souladu s klimatickými a pracovními standardy EU. Fotovoltaické panely evropské výroby tvoří podle agentury Reuters pouze zlomek instalovaných panelů v Německu. Evropští výrobci jsou dlouhodobě znepokojení přílivem levných solárních panelů z Číny, které mohou být nabízeny i pod výrobními náklady. Po setkání se zástupci solárního průmyslu tak regionální vlády spolkových zemí Sasko a Sasko-Anhaltsko představily desetibodový plán na záchranu německého solárního průmyslu.

Podle zástupců těchto dvou spolkových zemí by systémy podpory skrz výkupní ceny či aukce pro obnovitelné zdroje energie měly brát v úvahu rovněž skryté náklady, které souvisí s recyklovatelností, jejich uhlíkovou stopou či pracovními podmínkami při výrobě dovážených panelů. Podle dokumentu německého ministerstva hospodářství zvažuje německá vláda kroky na podporu domácích výrobců, včetně podpory či různých obchodních nástrojů.

Německé ministerstvo uvedlo, že čínské panely původně určené pro trh v USA zaplavují Evropu a vytváří enormní tlak na ceny a místní výrobce. Využití blíže nespecifikovaných obchodních nástrojů by dle ministerstva mohlo pomoci v boji proti neférové konkurenci. Podle Reuters se v amerických přístavech během loňského roku nahromadilo na tisíc dodávek komponentů pro solární elektrárny z čínské autonomní oblasti Sin-ťiang poté, co byl jejich dovoz zakázán kvůli obavám z využívání nucené práce.

Podle posledních informací se aktuálně v evropských skladech nacházejí panely o celkovém výkonu zhruba 40 GW. To je dle něj objem větší, než řada evropských zemí dokáže nyní instalovat.

Masivní dovoz komponent z Číny tak od začátku roku stlačil ceny panelů ze zhruba 24 eurocentů za Watt výkonu na 15 centů. Evropští výrobci nabízí ceny okolo 30 centů za Watt.

Boris Radke, společnost Enpal: „Mini skupina a její nekonkurenceschopný obchodní model nesmí být chráněny na úkor stabilního, ziskového velkého průmyslu s orientací na koncového zákazníka."

Podle Guntera Erfurta, výkonného ředitele švýcarského výrobce solárních panelů Meyer Burger, který své panely vyrábí v Německu, existují i chytřejší způsoby než cla či jiné obchodní nástroje. Německo by dle něj mohlo například v aukcích vyžadovat zajištění části komponent z evropské výroby. Erfurt nicméně podporuje zákaz dovozu panelů, jejichž výroba je spojená s využíváním nucené práce.

Nahlásit chybu
Protektia s.r.o., Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

PATRIOT SECURITY s.r.o., Ostrava - Hrušov
Ostrava
od 107 Kč/hod.

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail