Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dětský domov Radkově na Opavsku má novou střechu za 29 milionů

Celý MS kraj |

Radkovský dětský domov sídlí v historické budově zámku Dubová, loni v říjnu začala oprava jeho střechy. Po roce prací je hotovo. Zámek má novou střešní krytinu, musela se opravit i část konstrukce krovu. Zámecká věž je nově obložená dřevem a opět ji zdobí hodiny. Celou akci za 29 milionů korun financoval Moravskoslezský kraj.

Radkovský zámek je útočištěm pro opuštěné děti už od 60. let minulého století. Aktuálně je jeho zřizovatelem Moravskoslezský kraj.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK pro finance, investice a majetek: "Střecha barokního zámku vystavěného koncem 18. století už byla ve stavu, kdy byla rekonstrukce nevyhnutelná. Břidlicová krytina byla narušená, takže do zámku zatékalo, což mělo vliv i na kvalitu střech na nižších úrovních. Vlhkem trpěly i krovy, mnohé z nich byly napadeny houbou. Investice se tak vyšplhala až na zhruba 29 milionů korun, které ze svého rozpočtu zaplatil kraj."

Investiční akce spočívala hlavně v obnově břidlicové střešní krytiny na historické části stavby, nezbytné byly i zásahy do konstrukce kovu napadené houbami, sanováno muselo být zdivo, které bylo s napadenými dřevěnými prvky v kontaktu.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK pro finance, investice a majetek: "Těší mě, že se zámek Dubová vrátily hodiny. Hodinová věž byla totiž před rekonstrukcí obložena břidlicí a hodiny zde nebyly. Historicky tam ale patří obložení dřevěné, do kterého byly v minulosti zasazeny hodiny. Díky rekonstrukci jsme vrátili věž do správné podoby, tedy s dřevěným obložením a dvěmi černými hodinovými ciferníky."

Pro zvýšení odolnosti nové střechy je pod břidlicí na bednění celoplošně separační vrstva. Střecha má také nové kovové prvky, tedy střešní žlaby, okapy, sněhové zábrany i hromosvod. Nová jsou i střešní okna.

Nahlásit chybu


K tématu

Bývalý obchodní dům Ostravica-Textilia získá vzhled ze zlaté éry 30. let

2. června 2023 19:34 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Fasáda bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia získá vzhled ze zlaté éry 30. let. Díky zručnosti štukatérů bude obsahovat dekorativní prvky typické pro období, kdy byl dům ve vrcholné architektonické kondici a zlaté časy zažíval rovněž ekonomicky. Kromě fasády návrh přináší ještě jednu novinku – skleněnou nástavbu, díky níž vzniknou dvě nová patra v nárožní části komplexu. Navržena jsou tak, aby se přizpůsobila stávajícím konstrukcím a ve výsledku zůstala zachována původní geometrie domu F. Neumanna.

Nová stanice i zásahový vůz. Frýdek-Místek investoval do dobrovolných hasičů 84 milionů

19. června 2023 12:09 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku dostali profesionální zázemí a nový zásahový vůz. Město nechalo zrekonstruovat jejich původní zbrojnici, která nyní jako jedna z mála v kraji splňuje standardy stanice pro profesionální sbor.

Bazilika ve Frýdku-Místku se po novém roce uzavře kvůli velké rekonstrukci

6. listopadu 2023 12:33 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku projde rozsáhlou rekonstrukcí. Největší práce čekají kryptu, která se má zpřístupnit veřejnosti. Při té příležitosti jsou naplánovány i další opravy. Bazilika se tak po Vánocích na dva a půl roku zcela uzavře.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Těšínské divadlo uvádí kultovní komedii Škola základ života

23. května 2024 9:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Známý příběh ze života studentů septimy a kantorského sboru nastudovali herci Těšínského divadla. Diváci si připomínají řadu dnes už kultovních hlášek, včetně té o štěstí…

Mezi Polankou a Starou Bělou lze projet po cyklostezce. Na mostě přibyl pruh pro cyklisty

22. května 2024 12:09 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Cyklistické propojení mezi Polankou a Starou Bělou je už zcela bezpečné. Na zrekonstruovaném mostě byl totiž přistavěn pruh, který je určen pro chodce a cyklisty a je oddělen od silnice.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

21. května 2024 20:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

21. května 2024 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Mezi Ostravou a Karvinou dochází kvůli bezpečnosti ke změně organizace dopravy

21. května 2024 16:20 | Celý MS kraj | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Mezi Ostravou a Karvinou je silnice bezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic se po dohodě s dopravními policisty rozhodlo snížit počet přímých jízdních pruhů a umístění baliset v křižovatkách. Po změně tady nedošlo k žádné dopravní nehodě.

Dětský domov Radkově na Opavsku má novou střechu za 29 milionů
Vydáno 30. října 2023 20:49, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Radkovský dětský domov sídlí v historické budově zámku Dubová, loni v říjnu začala oprava jeho střechy. Po roce prací je hotovo. Zámek má novou střešní krytinu, musela se opravit i část konstrukce krovu. Zámecká věž je nově obložená dřevem a opět ji zdobí hodiny. Celou akci za 29 milionů korun financoval Moravskoslezský kraj.

Dětský domov Radkov; zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Radkovský zámek je útočištěm pro opuštěné děti už od 60. let minulého století. Aktuálně je jeho zřizovatelem Moravskoslezský kraj.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK pro finance, investice a majetek: "Střecha barokního zámku vystavěného koncem 18. století už byla ve stavu, kdy byla rekonstrukce nevyhnutelná. Břidlicová krytina byla narušená, takže do zámku zatékalo, což mělo vliv i na kvalitu střech na nižších úrovních. Vlhkem trpěly i krovy, mnohé z nich byly napadeny houbou. Investice se tak vyšplhala až na zhruba 29 milionů korun, které ze svého rozpočtu zaplatil kraj."

Investiční akce spočívala hlavně v obnově břidlicové střešní krytiny na historické části stavby, nezbytné byly i zásahy do konstrukce kovu napadené houbami, sanováno muselo být zdivo, které bylo s napadenými dřevěnými prvky v kontaktu.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK pro finance, investice a majetek: "Těší mě, že se zámek Dubová vrátily hodiny. Hodinová věž byla totiž před rekonstrukcí obložena břidlicí a hodiny zde nebyly. Historicky tam ale patří obložení dřevěné, do kterého byly v minulosti zasazeny hodiny. Díky rekonstrukci jsme vrátili věž do správné podoby, tedy s dřevěným obložením a dvěmi černými hodinovými ciferníky."

Pro zvýšení odolnosti nové střechy je pod břidlicí na bednění celoplošně separační vrstva. Střecha má také nové kovové prvky, tedy střešní žlaby, okapy, sněhové zábrany i hromosvod. Nová jsou i střešní okna.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000039855/detsky-domov-radkove-na-opavsku-ma-novou-strechu-za-29-milionu