Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Třinec přivítá mezinárodní výstavu patentů a inovací

Celý MS kraj |

Třinecká WERK ARENA se 12. a 13. června stane místem setkání největších technologických novinek tuzemských i zahraničních vystavovatelů. Soutěžní výstavu vynálezů, inovací a trendů v průmyslu zaměřenou na udržitelnou výrobu pořádá Česká hutnická společnost.

V Třinci se sejdou vystavovatelé z řady průmyslových oborů, zástupci univerzit, představitelé ochrany průmyslového vlastnictví, investoři, nositelé nových myšlenek a nápadů i široká veřejnost. Vystavovatelé se mohou přihlásit ještě do konce dubna.

Jiří Cupek, předseda předsednictva pořádající České hutnické společnosti (ČHS): "Inovace jsou motorem rozvoje podnikání a ochrana duševního vlastnictví k němu neodmyslitelně patří. Chceme výstavou znovu připomenout tradici vynálezectví, které má v České republice dlouholetou tradici, a tak trochu se na ni v posledních letech zapomnělo. Přitom péče o duševní vlastnictví by měla být nedílnou součástí každodenního fungování každé firmy."

Ochrana duševního vlastnictví je důležitým nástrojem pro nakládání s majetkem firem včetně nehmotného, který tvoří až 85 % z jejich celkové hodnoty. Lídry v oblasti vytváření nových práv duševního vlastnictví jsou Německo, Francie, Itálie či Nizozemsko. V Česku poskytlo v roce 2022 licenci na svůj patent, užitný vzor či design 169 subjektů. Na licenčních poplatcích v daném roce získali celkem 3,9 miliardy korun.

Jana Engelová Pavková z Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV): "Mezinárodní studie prokazují, že firmy, které se efektivně starají o své duševní vlastnictví, jsou dlouhodobě úspěšnější a přínosné pro hospodářské výsledky své i státu. V České republice vytvářejí více než třetinu pracovních míst a představují přes polovinu celkové hospodářské činnosti. Invent Arena nabízí možnost ukázat výsledky výzkumu a vývoje, inovativních řešení a nejlepších technických vymožeností z několika zemí."
Lukáš Zmeškal, předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů: "Mezinárodní výstavy vynálezů, jako je Invent Arena, jsou současným trendem. Každý rok jich celosvětově bývá kolem 20. Na výstavě je možné prezentovat své inovace na skutečně prestižní úrovni."

Halu zaplní vynálezy řady českých i zahraničních průmyslových firem. Budou mezi nimi i Třinecké železárny, které představí svůj patent na technologii tepelného zpracování kolejnic, do provozu ji spouští v letošním roce.

Jiří Adamík, jeden ze spoluautorů vynálezu: "Podstatou vynálezu je soustava difuzorů určených k chlazení kolejnic za relativně nízkých teplot, díky čemuž dosáhneme požadovaných hodnot tvrdosti zejména v hlavě kolejnice (temeni) a ve vybraných bodech příčného řezu."

Se svým vynálezem vláknově optickým senzorovým systémem pro vážení železničních vozidel se přihlásila firma Enviform. Senzorový systém dovoluje počítat nápravy, specifikovat hmotnost kolejového vozidla, monitorovat rychlost jeho pohybu i specifikovat deformace kol železničních vozů. Je založen na jednoduché možnosti instalace na tělo kolejnice, velké citlivosti, odolnosti vůči elektromagnetickému rušení a možnosti integrace do standardní optické sítě.

Další z vynálezů se týká propojení tramvajových kolejišť s přírodními trávníky unikátním systémem Brens s horní částí kolejové dráhy ze syntetického recyklátu STERED. Povrch tvoří umělý trávník a vegetační koberec. Kolejový absorbér obsahuje výhradně recyklované materiály, a to syntetický textil a pryž. Syntetický materiál kromě tlumení hluku a vibrací zadržuje srážkovou vodu, kterou ke svému růstu využívá nasázená vegetace. Je schopen zadržet až 80 litrů srážkové vody na metr čtvereční, povrchovou teplotu snižuje o 15 až 20 °C. Jedná se o slovenský patent, který se vyrábí v Myjavě.

Doprovodný program

Kromě vynálezů čeká na návštěvníky Invent Areny bohatý doprovodný program, panelové diskuse s odborníky a interaktivní zábava.

Jiří Cupek, předseda předsednictva pořádající České hutnické společnosti (ČHS): "Uvidí například novou vodíkovou Tatru, tréninkové auto závodníků Rallye Dakar s možností se v něm projet. Před arénou budou v době konání výstavy probíhat ukázky práce integrovaného záchranného centra a jednotlivých jednotek."

Bude tu ale také vědeckopopularizační program VŠB-TU Ostrava, Střední odborné školy Třineckých železáren, expozice Čočkostroj Národního technického muzea a mnoho dalšího.

Nahlásit chybu


K tématu

Unikátní krakovské jesličky zapsané v UNESCO se vystavují v CKV Ostrava

15. prosince 2023 11:20 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Do Ostravy zavítala unikátní výstava krakovských betlémů. Takzvané Krakovské szopki, které jsou dokonce zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, můžeme vidět v Centru kultury a vzdělávání na Sokolské třídě.

Beskydský Montmartre chystá další ročník. Do Frýdku-Místku zve umělce i veřejnost

31. července 2023 11:11 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Umělci z Beskyd se opět sejdou ve Frýdku-Místku a dalším ročníku výstavní akce Beskydský Montmartre. Malíři, fotografové, keramici nebo šperkaři, ale i další. Všichni mohou na začátku září představit veřejnosti svá díla. Akce se tradičně uskuteční ve Faunaparku a připraven bude bohatý program pro veřejnost.

Kam po základce? Deváťákům poradí Veletrh středních škol v Ostravě

6. listopadu 2023 14:40 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Téměř pět desítek škol se představí na Veletrhu středních škol, který se bude konat v Ostravě ve středu 8. listopadu. V obchodním centru Futurum budou zástupci i žáci u svých stánků návštěvníkům k dispozici od 9 do 17 hodin. Akce bude volně přístupná pro žáky základních škol a jejich rodiče i ostatní zájemce.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

19. dubna 2024 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

19. dubna 2024 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

19. dubna 2024 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Třinec přivítá mezinárodní výstavu patentů a inovací
Vydáno 29. března 2024 17:59, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Třinecká WERK ARENA se 12. a 13. června stane místem setkání největších technologických novinek tuzemských i zahraničních vystavovatelů. Soutěžní výstavu vynálezů, inovací a trendů v průmyslu zaměřenou na udržitelnou výrobu pořádá Česká hutnická společnost.

tisková konference k představení veletrhu; zdroj foto: Třinecké železárny

V Třinci se sejdou vystavovatelé z řady průmyslových oborů, zástupci univerzit, představitelé ochrany průmyslového vlastnictví, investoři, nositelé nových myšlenek a nápadů i široká veřejnost. Vystavovatelé se mohou přihlásit ještě do konce dubna.

Jiří Cupek, předseda předsednictva pořádající České hutnické společnosti (ČHS): "Inovace jsou motorem rozvoje podnikání a ochrana duševního vlastnictví k němu neodmyslitelně patří. Chceme výstavou znovu připomenout tradici vynálezectví, které má v České republice dlouholetou tradici, a tak trochu se na ni v posledních letech zapomnělo. Přitom péče o duševní vlastnictví by měla být nedílnou součástí každodenního fungování každé firmy."

Ochrana duševního vlastnictví je důležitým nástrojem pro nakládání s majetkem firem včetně nehmotného, který tvoří až 85 % z jejich celkové hodnoty. Lídry v oblasti vytváření nových práv duševního vlastnictví jsou Německo, Francie, Itálie či Nizozemsko. V Česku poskytlo v roce 2022 licenci na svůj patent, užitný vzor či design 169 subjektů. Na licenčních poplatcích v daném roce získali celkem 3,9 miliardy korun.

Jana Engelová Pavková z Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV): "Mezinárodní studie prokazují, že firmy, které se efektivně starají o své duševní vlastnictví, jsou dlouhodobě úspěšnější a přínosné pro hospodářské výsledky své i státu. V České republice vytvářejí více než třetinu pracovních míst a představují přes polovinu celkové hospodářské činnosti. Invent Arena nabízí možnost ukázat výsledky výzkumu a vývoje, inovativních řešení a nejlepších technických vymožeností z několika zemí."
Lukáš Zmeškal, předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů: "Mezinárodní výstavy vynálezů, jako je Invent Arena, jsou současným trendem. Každý rok jich celosvětově bývá kolem 20. Na výstavě je možné prezentovat své inovace na skutečně prestižní úrovni."

Halu zaplní vynálezy řady českých i zahraničních průmyslových firem. Budou mezi nimi i Třinecké železárny, které představí svůj patent na technologii tepelného zpracování kolejnic, do provozu ji spouští v letošním roce.

Jiří Adamík, jeden ze spoluautorů vynálezu: "Podstatou vynálezu je soustava difuzorů určených k chlazení kolejnic za relativně nízkých teplot, díky čemuž dosáhneme požadovaných hodnot tvrdosti zejména v hlavě kolejnice (temeni) a ve vybraných bodech příčného řezu."

Se svým vynálezem vláknově optickým senzorovým systémem pro vážení železničních vozidel se přihlásila firma Enviform. Senzorový systém dovoluje počítat nápravy, specifikovat hmotnost kolejového vozidla, monitorovat rychlost jeho pohybu i specifikovat deformace kol železničních vozů. Je založen na jednoduché možnosti instalace na tělo kolejnice, velké citlivosti, odolnosti vůči elektromagnetickému rušení a možnosti integrace do standardní optické sítě.

Další z vynálezů se týká propojení tramvajových kolejišť s přírodními trávníky unikátním systémem Brens s horní částí kolejové dráhy ze syntetického recyklátu STERED. Povrch tvoří umělý trávník a vegetační koberec. Kolejový absorbér obsahuje výhradně recyklované materiály, a to syntetický textil a pryž. Syntetický materiál kromě tlumení hluku a vibrací zadržuje srážkovou vodu, kterou ke svému růstu využívá nasázená vegetace. Je schopen zadržet až 80 litrů srážkové vody na metr čtvereční, povrchovou teplotu snižuje o 15 až 20 °C. Jedná se o slovenský patent, který se vyrábí v Myjavě.

Doprovodný program

Kromě vynálezů čeká na návštěvníky Invent Areny bohatý doprovodný program, panelové diskuse s odborníky a interaktivní zábava.

Jiří Cupek, předseda předsednictva pořádající České hutnické společnosti (ČHS): "Uvidí například novou vodíkovou Tatru, tréninkové auto závodníků Rallye Dakar s možností se v něm projet. Před arénou budou v době konání výstavy probíhat ukázky práce integrovaného záchranného centra a jednotlivých jednotek."

Bude tu ale také vědeckopopularizační program VŠB-TU Ostrava, Střední odborné školy Třineckých železáren, expozice Čočkostroj Národního technického muzea a mnoho dalšího.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000042330/trinec-privita-mezinarodni-vystavu-patentu-a-inovaci