Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Padající strom zabil ženu v Českém Těšíně. Další lidé se zranili. Hasiči řešili stovky událostí

Celý MS kraj |

Bouřky, které se přehnaly přes Moravskoslezský kraj mají na svědomí i lidský život. Záchranáři pomáhali také dalším zraněným. Hasiči řešili do čtvrtečních 18:00 hodin 939 událostí. Zpustošená je i ostravská zoo, která se musela uzavřít.

Prudké bouřky s extrémními přívalovými dešti zaměstnaly ve středu večer všechny složky integrovaného záchranného systému. Nejvíce práce měli hasiči.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "V důsledku bouřky v MSK zasahovali hasiči od včerejších 19:30 hod. do dnešních 18 hodin u celkem 939 událostí. Dle okresů: Ostrava 443, Opava 170, Frýdek-Místek 169, Karviná 124, Bruntál 24, Nový Jičín 9. Zapojeny byly nejen profesionální jednotky hasičů, ale i ty dobrovolné, stejně tak jednotky HZS podniků, k likvidaci následků vyrazily i dvě skupiny hasičů ze Záchranného útvaru HZS ČR."

Přívalové deště lokálně zaplavovaly sklepy. Prudký a silný vítr vyvracel stromy, které padaly na silnice, domy i auta. Pád stromu si vyžádal i lidský život.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Po pádu stromu v Českém Těšíně zemřela žena, kdy strom zasáhl stan páru na volné ploše. Muži se podařilo utéct, ženě bohužel nikoliv."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Padesátiletá žena, kterou zasáhl, na místě podlehla poraněním, jež byla neslučitelná se životem. Zasahující lékař ZZS již pouze mohl konstatovat smrt."

Záchranáři vyjížděli také k několika zraněným, kteří po prudkém dešti uklouzli na mokré zemi doma nebo venku a přivodili si zranění, vesměs dolních končetin. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Specifické byly pak další tři zásahy, související s bouřkou sekundárně. Záchranáři k nim vyjížděli na Frýdecko-Místecku, Opavsku a v Ostravě. Jednalo se o pacienty v domácí péči, závislé na kyslíkové či ventilační podpoře. V důsledku delších výpadků elektrického proudu v místě jejich bydliště došly v přístrojích, na nichž byli závislí, záložní zdroje. U nemocných se začala rozvíjet dechová tíseň a stav těchto pacientů se začal rychle zhoršovat. Posádky ZZS jim poskytly odbornou péči a následně je transportovaly do spádových zdravotnických zařízení, kde jim byla poskytnuta potřebná přístrojová péče."

Zoo Ostrava je uzavřena

Smršť, která se prohnala krajem, zanechala značné školy i v ostravské zoologické zahradě. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "V areálu je plno popadaných stromů, máme vytopené budovy, poničené chodníky, oplocení a další. Nyní pracovníci areál uklízejí a zjišťují další škody. V celém areálu stále nejde elektřina. Z bezpečnostních důvodů proto zůstane dnes, ve čtvrtek 20. června, areál zoo uzavřený pro veřejnost. Na webových stránkách a facebookovém profilu zoo budou aktuální informace, kdy bude areál znovu veřejnosti zpřístupněn."

Tisíce lidí bez elektřiny

Energetici evidovali do rána 14 poruch na vysokém napětí. Kvůli tomu je bez proudu zhruba 11 tisíc odběratelů. Nejvíce na Ostravsku a v poté v dalších zasažených oblastech kraje.

Vladislav Sobol, mluvčí společnosti ČEZ: "Všechny poruchové čety máme v terénu už od chvíle, kdy se vítr trochu utišil, díky tomu se nám velkou část dodávek podařilo obnovit už během noci."

Bouřky zastavili také dopravu na železnici. Na koleje popadaly stromy a v některých místech také zpřetrhaly trakční vedení. Ve středu dopoledne byla stále na trati Ostrava-Svinov - Opava východ zavedena omezená náhradní autobusová doprava.

Poškozeno je i Trojhalí

V Ostravě silný vítr poškodil střechu památkově chráněného Trojhalí Karolina. Zničena je část střechy bývalé elektrické ústředny, kde je nyní sportoviště.

Petr Šnejdar, výkonný ředitel Trojhalí Karolina: "Podle toho, jak jsme se dívali na všechny střechy, které máme, tak poškozená se zdá být čtvrtina střechy menší haly. Voda zatekla i dovnitř. Poničená je podlaha i omítky."
Nahlásit chybu


K tématu

Vyvrácené stromy, stržené střechy, lokální záplavy. V Českém Těšíně jeden člověk zemřel

19. června 2024 21:34 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravou a Slezskem se ve středu večer prohnaly silné bouřky i supercely. Bouřky podle meteorologů produkovaly propady vzduchu se silnými nárazy s kroupami. Hasiči hlásí opět plno výjezdů. V řadě měst se vyvrátily i statné stromy, strženy byly některé střechy a lokálně zaplaveny i sklepy. Na mnoha místech nejde elektřina. Hlášeno je bohužel i úmrtí.

Bouřka s větrem o síle vichřice působila škody, lidé sbírali věci a hasiči řezali stromy

16. července 2023 17:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Bouřku, která v neděli odpoledne přešla od Bruntálska přes Ostravu, Havířov do Polska, doprovázel silný vítr. Jeho poryvy poškozovaly stromy a lidem odnášely věci ze zahrad.

Regionem se prohnala bouře s větrem, který vyvracel stromy

17. srpna 2023 16:34 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ve čtvrtek odpoledne se Moravskoslezským krajem prohnala bouřka, kterou provázel silný vítr. V poryvech byl natolik mohutný, že lámal, nebo přímo vyvracel stromy.


Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

Včera 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

V Porubě slavnostně otevřeli dopravní hřiště s pumptrackem akcí Jak jezdit bezpečně

V Porubě se uskutečnila edukativní akce Jak jezdit bezpečně. Probíhala na novém dopravním hřišti s pumptrackem, které se tak zároveň slavnostně otevřelo všem milovníkům jízdních kol, koloběžek i odrážedel.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Hasiči cvičili záchranu zraněných při autonehodě v Klimkovickém tunelu

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravidelnou prázdninovou údržbu dálničního tunelu v Klimkovicích využili hasiči k cvičnému zásahu u autonehody. V uzavřeném prostoru si vyzkoušeli vyproštění zraněných řidičů dvou havarovaných vozidel.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Ivan Strachoň (KSČM)

lídr v krajských volbách

Srpnový velký závod dračích lodí na Slezské Hartě měl předehru v závodě mládeže

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Bruntálská sportovní gymnastika načala novou kapitolu svých dějin mezinárodním trojbojem

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Farma ve Staré Vodě u Světlé Hory obhájila titul Regionální potravina MS kraje

Farma U Stromovouse ve Staré Vodě obhájila titul Regionální potravina MS kraje. Získala ho za Jesenický horský sýr z vlastní produkce. Na farmě chovají vlastní krávy plemene Jersey a hnědé krátkosrsté kozy. Na oslavu titulu na farmě pořádali veřejnou ochutnávku sýrů.

Policisté s členy plavební správy kontrolovali rekreanty u přehrady a vůdce plavidel

Dnes 8:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na vodních plochách, které slouží k letní rekreaci se mohou lidé setkat s policisty a členy Státní plavební správy, kteří provádějí kontroly plavidel, jejich vůdců, ale také rybářů nebo plavců.

Padající strom zabil ženu v Českém Těšíně. Další lidé se zranili. Hasiči řešili stovky událostí
Vydáno 20. června 2024 9:46, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Bouřky, které se přehnaly přes Moravskoslezský kraj mají na svědomí i lidský život. Záchranáři pomáhali také dalším zraněným. Hasiči řešili do čtvrtečních 18:00 hodin 939 událostí. Zpustošená je i ostravská zoo, která se musela uzavřít.

Opava; foto: Jaroslav Závěšický

Prudké bouřky s extrémními přívalovými dešti zaměstnaly ve středu večer všechny složky integrovaného záchranného systému. Nejvíce práce měli hasiči.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "V důsledku bouřky v MSK zasahovali hasiči od včerejších 19:30 hod. do dnešních 18 hodin u celkem 939 událostí. Dle okresů: Ostrava 443, Opava 170, Frýdek-Místek 169, Karviná 124, Bruntál 24, Nový Jičín 9. Zapojeny byly nejen profesionální jednotky hasičů, ale i ty dobrovolné, stejně tak jednotky HZS podniků, k likvidaci následků vyrazily i dvě skupiny hasičů ze Záchranného útvaru HZS ČR."

Přívalové deště lokálně zaplavovaly sklepy. Prudký a silný vítr vyvracel stromy, které padaly na silnice, domy i auta. Pád stromu si vyžádal i lidský život.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Po pádu stromu v Českém Těšíně zemřela žena, kdy strom zasáhl stan páru na volné ploše. Muži se podařilo utéct, ženě bohužel nikoliv."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Padesátiletá žena, kterou zasáhl, na místě podlehla poraněním, jež byla neslučitelná se životem. Zasahující lékař ZZS již pouze mohl konstatovat smrt."

Záchranáři vyjížděli také k několika zraněným, kteří po prudkém dešti uklouzli na mokré zemi doma nebo venku a přivodili si zranění, vesměs dolních končetin. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Specifické byly pak další tři zásahy, související s bouřkou sekundárně. Záchranáři k nim vyjížděli na Frýdecko-Místecku, Opavsku a v Ostravě. Jednalo se o pacienty v domácí péči, závislé na kyslíkové či ventilační podpoře. V důsledku delších výpadků elektrického proudu v místě jejich bydliště došly v přístrojích, na nichž byli závislí, záložní zdroje. U nemocných se začala rozvíjet dechová tíseň a stav těchto pacientů se začal rychle zhoršovat. Posádky ZZS jim poskytly odbornou péči a následně je transportovaly do spádových zdravotnických zařízení, kde jim byla poskytnuta potřebná přístrojová péče."

Zoo Ostrava je uzavřena

Smršť, která se prohnala krajem, zanechala značné školy i v ostravské zoologické zahradě. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "V areálu je plno popadaných stromů, máme vytopené budovy, poničené chodníky, oplocení a další. Nyní pracovníci areál uklízejí a zjišťují další škody. V celém areálu stále nejde elektřina. Z bezpečnostních důvodů proto zůstane dnes, ve čtvrtek 20. června, areál zoo uzavřený pro veřejnost. Na webových stránkách a facebookovém profilu zoo budou aktuální informace, kdy bude areál znovu veřejnosti zpřístupněn."

Tisíce lidí bez elektřiny

Energetici evidovali do rána 14 poruch na vysokém napětí. Kvůli tomu je bez proudu zhruba 11 tisíc odběratelů. Nejvíce na Ostravsku a v poté v dalších zasažených oblastech kraje.

Vladislav Sobol, mluvčí společnosti ČEZ: "Všechny poruchové čety máme v terénu už od chvíle, kdy se vítr trochu utišil, díky tomu se nám velkou část dodávek podařilo obnovit už během noci."

Bouřky zastavili také dopravu na železnici. Na koleje popadaly stromy a v některých místech také zpřetrhaly trakční vedení. Ve středu dopoledne byla stále na trati Ostrava-Svinov - Opava východ zavedena omezená náhradní autobusová doprava.

Poškozeno je i Trojhalí

V Ostravě silný vítr poškodil střechu památkově chráněného Trojhalí Karolina. Zničena je část střechy bývalé elektrické ústředny, kde je nyní sportoviště.

Petr Šnejdar, výkonný ředitel Trojhalí Karolina: "Podle toho, jak jsme se dívali na všechny střechy, které máme, tak poškozená se zdá být čtvrtina střechy menší haly. Voda zatekla i dovnitř. Poničená je podlaha i omítky."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043636/padajici-strom-zabil-zenu-v-ceskem-tesine-dalsi-lide-se-zranili-hasici-resili-stovky-udalosti