Jak vedení kraje informovalo, ministr financí Zbyněk Stanjura poslal 15. dubna hejtmanovi kraje Josefu Bělicovi dopis, ve kterém sděluje, že vzhledem k čerpání výdajů státního rozpočtu na rok 2025 nelze žádosti na refundaci prostředků vyhovět.
Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “Je to skandální. Peníze nám slíbilo nejen ministerstvo financí, ale i ministerstvo vnitra. Refundaci se státem řešíme od konce minulého roku, takže sdělení, že slíbené peníze ve státním rozpočtu už nejsou kvůli čerpání výdajů, považuji za výsměch. To, že tato vláda špatně hospodaří s veřejnými prostředky, není problém obyvatel Moravskoslezského kraje.”
Velká voda způsobila v Moravskoslezském kraji v září 2024 škody za 38,85 miliardy korun. Kraj během povodní bezodkladně začal obcím pomáhat s financováním prvotních nákladů, následně (podle v podobných situacích běžné praxe) od státu kraj požadoval refundaci ve výši necelé půl miliardy, konkrétně 468 milionů korun.
Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “Z přístupu státu jsem v šoku. Když velká voda přišla, jezdili sem ministři slibovat pomoc, projevovali zájem, vyjadřovali podporu. Zřejmě to bylo jen divadýlko, protože když došlo na lámání chleba, poslal ministr financí strohý dopis bez jakéhokoliv náznaku empatie nebo lítosti. Je zarážející, že se pan Stanjura opět otočil zády ke svému rodnému kraji.”
Postup Moravskoslezského kraje schválilo Ministerstvo financí - Odbor financování územních rozpočtů, a to písemně 12. prosince 2024. Potvrdilo, že s předfinancováním z krajských prostředků souhlasí a počítá s žádostí kraje o refundaci v průběhu ledna 2025.
Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “V půlce ledna jsme skutečně, jak bylo domluveno, o refundaci požádali. Na výzvu ministerstva vnitra jsme pak žádost ještě dvakrát doplňovali a zpřesňovali. Dne 4. dubna nám ministerstvo vnitra písemně potvrdilo, že ministr vnitra odeslal dopis na ministerstvo financí, ve kterém s poskytnutím prostředků souhlasí. A pak přišel dopis od ministra Stanjury, že nedostaneme nic. Tak nevím, chlapci spolu jako nemluví? Připadám si jako v Kocourkově. Celá tato kauza poukazuje na neschopnost současné vlády. Bohužel to odnesou lidé v našem kraji, protože odmítnutí refundace bude mít zásadní vliv na krajskou ekonomiku a životní úroveň našich obyvatel. Věřím, že se nám ještě podaří slíbené peníze vybojovat.”
Ministerstvo financí se ale výrokům hejtmana Bělici brání.
Petra Vodstrčilová, mluvčí Ministerstva financí ČR: "Pan hejtman překrucuje realitu. Bezprostředně po povodních obdržel Moravskoslezský kraj účelovou dotaci z krizové rezervy ve výši 640 milionů korun na úhradu prvotních povodňových škod. Tu vyčerpal téměř celou, letos z ní vrátil do státního rozpočtu 1,2 milionu korun. Další čerpání krizové rezervy státního rozpočtu vyhrazené pro letošní rok již nedává smysl"
Důvody mají být hned dva. Kraj je podle ministerstva součástí dotačních titulů na obnovu majetku a území po povodních, které vypsaly jednotlivé resorty.
Petra Vodstrčilová, mluvčí Ministerstva financí ČR: "Z těch může kraj čerpat podporu na konkrétní projekty daleko účelněji. Například jde o dotační programy resortů zemědělství (obnova vodovodní infrastruktury, preventivní opatření proti povodním) či životního prostředí (programy Živel na obnovu krajského či obecního majetku, obnova bydlení)."
Dále, že peníze z krizové rezervy státního rozpočtu nejsou nárokové a jsou určeny na nečekané budoucí škody.
Petra Vodstrčilová, mluvčí Ministerstva financí ČR: "Z výše uvedeného je ale patrné, že se stát i nadále aktivně podílí na obnově poškozeného majetku a infrastruktury, která je nejen ve vlastnictví státu, ale i krajů, obcí a dalších subjektů. Je potřeba také uvést, že Moravskoslezský kraj měl ke konci loňského roku na svých účtech zůstatky 14 miliard korun a má tedy dle MF dostatek disponibilních financí na pokrytí jakýchkoliv dalších nákladů z vlastních rezerv."