Ostravsko ale i celý kraj se potýká s nezájmem žáků a studentů o technické obory. Ubývá zájemců i o studium elektrotechniky a v praxi pak chybí kvalifikovaní odborníci. Moravskoslezský energetický klastr, který sdružuje firmy, školy a instituce v oblasti energetiky, proto přišel s projektem na oživení praktické výuky vytvořením středisek praxe.
Ludmila Maková, projektová manažerka MS energetického klastru: “Tato střediska praxe byla vybavena notebooky, speciálními robotickými stavebnicemi, přístroji, nástroji a materiálem pro plnění zadaných úkolů.”
Jedno pracoviště vzniklo v Sokolnicích na jižní Moravě a druhé v Ostravě na Střední škole elektrotechnické.
Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické, Ostrava: “Dneska se hodně tlačí na to, aby žáci odcházeli do provozních pracovišť. Obě školy toto zajišťují, nicméně máme problém dostat odborníky do škol. Tento projekt nám to zaštítil.”
Vytvořeno bylo 9 týmů studentů, kteří plnili reálné úkoly vycházející s praxe.
anketa, studenti: 1/ “Naučili jsme se tam některé věci, které jsme se tady nenaučili.” 2/ “Sokolnice se specializují na kabelové technologie a Ostrava nám dala hodně zkušeností v robotice.”
Žáci měli také možnost navštívit nejrůznější provozy, kde viděli na vlastní oči, jak to ve firmách chodí. Součástí projektu byla i soutěž robotů, které si žáci sami sestrojili a naprogramovali.