Pravý domácí sýr je jedním z pokrmů, které by neměly chybět na štědrovečerním stole. Ten má obsahovat dvanáct druhů jídel, přesně podle počtu apoštolů.
Otmar Kantor, výrobce sýrů: "Dříve se jedla hlavně grochula, to znamená hrachovka, hrachová polévka. Pak samozřejmě ryba. Dříve to nebyl kapr, ale pstruh. Potom samozřejmě štědrovečerní oplatek od faráře. Ten se jedl s medem. Potom samozřejmě chleba se sýrem, kapusta. Dědina od dědiny to měla jinak."
Anketa: 1. "Na štědrovečerním stole nám nikdy nechybí kapr. Potom tam máme různé cukroví, specialitky, krupici, dodržujeme zvyky." 2. "Oplatky. Všechno, co dům dá." 3. "No je to kapr a bramborový salát."
Sýr a Beskydy k sobě neodmyslitelně patří. Ovčí a kozí sýr si kdysi vyráběla snad každá domácnost.
Otmar Kantor, výrobce sýrů: "Mléko se smíchalo, nalilo se do kotle. Zahřálo se na teplotu, která vychází z těla zvířete. Takže na 35-37 stupňů. Když se to zavařilo, tak se vzal klok, čili syřidlo. Během půl hodiny se z toho udělá takový aspik, který se pak pokrájí. Jeden až dva dny se to nechalo okapat a pak se z toho dělala brynza. To znamená, že se ten sýr smíchal se solí, dával se do bečky. Dolů do bečky se dalo javorové listí, pak se to tam napěchovalo, z vrchu se dalo znovu javorové listí a zalilo se to rozpuštěným máslem."
K dalším řemeslným tradicím patří výrobce košťat. Výroba jednoho trvá přibližně půl hodiny. Výrobce košťat: "Vyrábím březové koště. Vyrábí se tak, že si musím zajít do lesa na břízky. Nejlepší jsou tak čtyřmetrové, co člověk ohne k zemi. To se zaváže, doveze domů a začne se to strouhat. Musí se vzít jeden prut po druhém a ořezat."
Jaroslav Vašenda, spolupořadatel festivalu Souznění: "Jednak se košťaty vymetli zlí duchové z domu a kolem domu. A také se vymetalo všechno špatné, co bylo po celý rok. A také se věřilo, že by to špatné mělo uvolnit místo tomu dobrému."
K vymetání všeho špatného se ale může použít i husí brko.