Svatý Mikuláš má za sebou pohnutý osud. V první třetině 19. století socha pyšně stála na novojičínském náměstí. V době socialismu se ztratila.
Radek Polách, historik Muzea Novojičínska
“Před 40 let byla znovuobjevena na jednom statku v Loučce a stala se součástí Muzea Novojičínska. A po těch 40 letech se dostává zpět na oči veřejnosti v plném lesku a kráse,”
Restaurátorské práce trvaly téměř půl roku. Záměrem bylo zachovat vzhled 180 let starého díla.
Jakub Gajda, akademický sochař a restaurátor
“V prvé řadě jsme eliminovali ty největší nečistoty, ale s tím, že se zachová ta patina stáří té sochy, aby opravdu každému bylo zřejmé, že je to sbírkový předmět a ne nějaká novodobá kopie. A potom probíhala taková práce, která spočívala v sochařské rekonstrukci poměrně dost poničené sochy.
Svatému Mikuláši chyběly prsty na obou rukou a jablka položená na knize, zcela zanikla ozdoba lemů pláště a další desítky detailů.
Stěžejní pak byla rekonstrukce hlavy, která byla oddělena od těla a chyběla celá její spodní část, včetně nosu.
Jakub Gajda, akademický sochař a restaurátor
“Ta brada byla namodelována v hlíně a za pomocí pracovníků muzea byly dodána dobové fotografie, takže jsme měli jistotu, že to co doplňujeme v té sochařské rekonstrukci je správně,”
Součástí rekonstrukce sochy byl také doplňující restaurátorský průzkum, který prokázal, že bohatě zdobené lemy pláště byly původně zlacené.
Nad novojičínskými občany bude Sv. Mikuláš bdít tady ve vstupní části do správní budovy Muzea Novojičínska, kde mu společnost dělají další vzácné kamenné artefakty,”
Radek Polách, historik Muzea Novojičínska
“Máme tady Pannu Marii bolestnou, která stávala kdysi na Dolní bráně, originální sochu Sv. Ignáce z Loyoly,”
Sochu Sv. Mikuláše se podařilo zrestaurovat díky dotaci z Moravskoslezského kraje z programu rozvoje muzejnictví.