Fokusácký “domeček” je rájem pohybových i tvůrčích aktivit dětí a proto se právě zde rozhodlo uspořádat svůj Zážitkový rodinný den i Centrum psychologické pomoc, respektive novojičínské pracoviště této krajské organizace.
Kateřina Niklová, sociální pracovnice, Centrum psychologické pomoci NJ: “My jsme chtěli udělat nějakou akci pro naše pěstouny, kteří s námi mají uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče, ale zároveň udělat nějakou akci pro veřejnost na podporu myšlenky, aby děti mohly vyrůstat v rodině a ty Vánoce se k tomu hodí, protože Vánoce děti, rodina, to patří k sobě.”
V prostorách volnočasového střediska se děti mohly věnovat pohybu, zahrát si deskové nebo počítačové hry, zabavit se ve výtvarné dílně nebo v NERF aréně.
Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Je to tak, že z historického hlediska jsem lektoroval některé záležitosti pro dané zařízení a na základě toho jsem byl osloven, zda bychom mohli jako Fouse něco společně vymyslet. Tak jsem se domluvili na tento víkend, v tenhle možné trošku netradiční čas před Vánoci, s tím, že poskytneme barák, lektory a aktivity zážitkové formy. Je to taková spolupráce, které se nenabízí každý den, tu myšlenku jsme podpořili tím, co my umíme.”
Kateřina Niklová, sociální pracovnice, Centrum psychologické pomoci NJ: “V Moravskoslezském kraji určitě potřebujeme pěstouny. Jak pěstouny na přechodnou dobu, tak pěstouny dlouhodobé, protože v souvislosti se změnou zákona jsou už zrušené kojenecké ústavy. Plánuje se to, že by malé děti měly mít rozhodně šanci vyrůstat v rodině a potřebujeme nové pěstouny nebo lidi s velkým srdcem, kteří budou mít prostor, aby některé opuštěné dítko, které nemá takové štěstí na dobré rodiče, mohlo vyrůstat s nimi doma.”
Tereza Pustějovská, pěstounka: “Mou největší touhou vždy bylo pomoci někomu. Kdysi jsem začínala s pomocí pro seniory, postupně jsem pomáhala s opuštěnými zvířaty, až jsem se dostala k malým dětem.”
Kateřina Dočkalová, pěstounka: “Já jsem kdysi pracoval v kojeneckém ústavu, takže já to beru jako poslání, vždycky jsem se k tomu chtěla vrátit a teď k tomu už došlo. Mé děti už dorostly do věku, kdy můžu, takže jsem se do toho dali.”
Centrum psychologické pomoci, které poskytuje podporu pěstounským rodinám, sídlí v Novém Jičíně na adrese Štefánikova 7. Míst a organizací, kde získat prvotní informace tom, co pěstounství obnáší je ale více, včetně sociálního odboru radnice.
Kateřina Niklová, sociální pracovnice, Centrum psychologické pomoci NJ: “A máme takovou kampaň “Dejme dětem rodinu”, když si zadáte na internet, tak vyjede spousta i návodů, jak o tom začít uvažovat a jak se stát pěstounem.”
Náhradní rodiče a tím nový domov pro děti, které nemohou vyrůstat v biologické rodině, aktuálně dané organizace hledají V České republice pro stovky dětí.