K organizování těchto dvoudenních školení se vedení FN Ostrava rozhodlo na základě požadavku absolventů, kteří si po nástupu do praxe nejsou v některých krocích jisti. „Když jdu na oddělení a dělám vizity, tak si jistá jsem. Ale v momentě, kdy se nějaký pacient začne náhle zhoršovat, tak úplně přesně nevím, jak mám postupovat. Starší kolegové ale vždycky ochotně pomohou,“ přibližuje důvody svého přihlášení do kurzu MUDr. Kamila Kmeťová, která po promoci nastoupila na Neurologickou kliniku FNO a LF OU.
Náplň kurzu připravili zkušení školitelé MUDr. Ondřej Jor, Ph.D. z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a Mgr. Nela Walachová, záchranářka Urgentního příjmu FN Ostrava a vysokoškolská pedagožka. „Kolegyně a kolegy učíme zvládat život ohrožující stavy, na které musí lékař umět adekvátně reagovat. V prostorách cvičné jednotky intenzivní péče se odehrávají simulované kritické situace. My jako lektoři nezasahujeme. V učebně pak jednotlivé kroky rozebíráme a pomáháme jim samotným uvědomit si, co mohli udělat lépe,“ říká doktor Jor. „Kurzy jsme hodně zaměřili na komunikaci v týmu. Ta se totiž obecně moc neučí, a přitom je klíčem k úspěšně zvládnuté kritické situaci. Lékaři vědí, co mají dělat, ale musí si zafixovat, že oni jsou těmi lídry, kteří musí práci záchranného týmu řídit a koordinovat,“ doplňuje magistra Walachová.
Vedení FN Ostrava podporuje každý kurz, který začínajícím lékařkám a lékařům usnadní začátky jejich profesní kariéry. „Snažíme se našim absolventům vytvořit pro jejich rozvoj co nejlepší podmínky, aby se co nejdříve zařadili do běžného provozu a hlavně se nebáli, protože budou mít nacvičeno,“ uzavírá náměstkyně pro personální řízení FN Ostrava Ing. Radka Naňáková, MBA, LL.M.
Podívejte se i na zajímavé video z kurzu: https://youtu.be/vOK-VK2oypA.