Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová květinová síň na Ústředním hřbitově čeká na nájemce a stavba technického zázemí pokračuje podle plánu

Ostrava-Slezská Ostrava |

Návštěvníci ústředního hřbitova ve Slezské Ostravě se konečně dočkají otevření nové květinové síně. Stavba byla na podzim zkolaudována a momentálně čeká na vhodného nájemce. Otevřena by mohla být na jaře, kdy už by mělo být dokončeno taky technické zázemí hřbitova.

O dokončení esteztizace veřejného prostranství před kostelem svatého Josefa jsme vás už informovali. Součástí investice byl nicméně i další projekt. V rámci rekonstrukce prostranství musel být zrušen jeden ze stánků s květinami a městský obvod se proto rozhodl nahradit jej novou květinovou síní. Stavba by ale mohla sloužit i dalším účelům.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Hledáme samozřejmě primárně nájemce, který zde bude prodávat květiny, nicméně zde může provozovat například také malou kavárnu, nebo jiné provozy, které budou užitečné pro návštěvníky Ústředního hřbitova. V druhé části objektu se pak nachází sociální zařízení, tedy toalety přístupné pro veřejnost, která Ústřední hřbitov navštíví.“

Celkové náklady investiční akce kolem druhé hřbitovní brány dosáhly na 13,5 milionu korun a květinová síň tvořila zhruba polovinu této částky. Původně měla být hotová už před dušičkami a návštěvníci hřbitova na její zprovoznění netrpělivě čekají.

anketa, návštěvníci Ústředního hřbitova: „Před opraveným kostelem se už neprodávají květiny, pouze tady byl jeden stánek, takže pro ty starší lidi je to prostě náročnější.“
anketa, návštěvníci Ústředního hřbitova: „Nahoru je to hrozně daleko. Tady to bude pěkně po ruce a doufám, že bude taky pěkný výběr. Bude to fajn.“
anketa, návštěvníci Ústředního hřbitova: „Je to určitě super pro lidi, kteří sem přijedou a rovnou si tady koupí květinu. Nemusí ji vozit zdaleka. My jsme třeba přijeli z Kolína.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Výstavba začala v létě 2023 a měla původně trvat méně než rok. Z důvodu nutné sanace podloží a změn v projektu byla nicméně celková rekonstrukce včetně výstavby květinové síně hotová na podzim tohoto roku.“

Zkolaudovaná květinová síň není jedinou investicí na Ústředním hřbitově. Pokračuje se taky se stavbou technického zázemí.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Toto technické zázemí bude sloužit primárně dělníkům čištění města, kteří se starají právě o areál Ústředního hřbitova. Budou zde mít garáže pro svou techniku a také sociální zázemí včetně šaten, protože dodnes toto sociální zázemí právě v areálu Ústředního hřbitova chybělo. Naši dělníci budou mít tím pádem konečně důstojné podmínky pro svou práci i pro odpočinek tady v areálu. Celková cena stavby je necelých jedenáct milionů korun, probíhá od poloviny tohoto roku a očekáváme, že bude dokončena nejpozději na jaře.“

Investiční akce a správa hřbitovů stojí městský obvod více než třicet milionů korun ročně. Na provoz Ústředního hřbitova pak přispívá osmi miliony i ostravský magistrát, který zároveň dotuje i jednotlivé investiční akce.

Nahlásit chybu


K tématu

Ústřední hřbitov ve Slezské Ostravě se rozrůstá. Přibude 275 nových hrobových míst

28. července 2026 15:50 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Rozšiřování největšího ostravského hřbitova jde do finále. Pro pozůstalé to znamená 275 nových hrobových míst i nové lavičky k odpočinku. Práce zajistí dostatek místa na další desítky let.

Nošovice mají nové zázemí pro technické služby, ty začnou fungovat od ledna

25. září 2025 13:30 | Nošovice | Michal Slonina

Po osmnácti měsících od zahájení stavby se Nošovice dočkaly nových prostor pro své nové technické služby. Společnost tu bude fungovat od příštího roku.

Ostrava-Poruba plánuje v r. 2026 proinvestovat 180 mil. Kč. Vrátí se také Corrency

16. prosince 2025 15:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba v investicích nezpomalí ani příští rok. Městský obvod bude v roce 2026 hospodařit téměř s jednou miliardou korun a i přes rostoucí mandatorní výdaje chce pokračovat v rozsáhlých projektech.


Mikrospánek? Tři zranění po čelním střetu dvou aut na Novojičínsku

Dnes 12:40 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

31letý řidič najednou přejel do protisměru. První protijedoucí mu stihl uhnout, další měl velké štěstí, že při vyhýbacím manévru rozbil jen zrcátka. Ten třetí to už ale nezvládl a následoval čelní střet. Hasiči museli ze dvou aut tři lidi vyprostit a záchranáři je přepravili do nemocnice, jeden letěl vrtulníkem. Na vině může být mikrospánek.

V Ostravě-Hrabůvce hořel byt, evakuovali devět lidí a dva psy

Dnes 12:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v sobotu ráno u požáru bytu v Ostravě-Hrabůvce. Z domu museli evakuovat devět lidí a dva psy, událost se obešla bez zranění. Škoda je 900 tisíc korun.

V Kozlovicích v noci kvůli bouřce evakuovali dětský tábor

Dnes 9:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Popadané stromy, utržená střecha i evakuace dětského tábora. Silné bouřky opět prošly i přes Moravskoslezský kraj. Hasiči měli přes noc 46 výjezdů.

V Karviné se opařil roční chlapeček, do nemocnice ho přepravil vrtulník

Včera 19:00 | Karviná | Jiří Cileček

Karvinští záchranáři spěchali v pátek v podvečer do části Nové Město. Opařil se tady teprve roční chlapeček. Po ošetření na místě ho bleskově přepravil vrtulník do ostravské fakultní nemocnice.

Ostravu během týdne rozezněl a roztančil Folklór bez hranic

Pestrobarevné kroje, tradiční hudba a tance z různých koutů světa. Folklor bez hranic letos už po osmadvacáté propojil Ostravu s kulturami několika kontinentů.

Nejlepší guláš byl kančí, u veřejnosti zvítězil hovězí

Včera 18:04 | Studénka | Petra Dorazilová

Ve Studénce se konal 3. ročník Gulášfestu. Do soutěžní kulinářské akce se zapojilo devět kuchařských týmů. Připravovaly guláše v kotlíku z hovězího i krůtího masa a nechyběla ani zvěřina.

Sdílená kola v Porubě jsou rok od roku vytíženější. Nejvyužívanější jsou od června do září

Včera 14:38 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubané si v letních měsících užívají nejen akce, ale také projížďky na sdílených kolech. Svědčí o tom počet výpůjček, kterých v Ostravě-Porubě každým rokem přes léto přibývá.

Řekám chybí voda. Povodí Odry odpouští z přehrad čtyřnásobek přítoku

Včera 10:25 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Horké léto a minimum srážek trápí řeky v Moravskoslezském kraji. Do přehrad teď přitéká jen zlomek běžného množství vody. Přehrady ale systém drží. Povodí Odry z nich vypouští až čtyřnásobek toho, co do nich přitéká. Zachraňují tak život v řekách a zajišťují dostatek pitné vody pro celý kraj.

Průjezd vozidel složek IZS komplikují ve Frýdku-Místku nejen chodci

Včera 12:00 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Někteří řidiči, cyklisté i chodci ve Frýdku-Místku jsou nepoučitelní. Podívejte se, jak to vypadá s průjezdností města z pohledu složek IZS.

Nový Jičín vyčlenil Charitě byty pro sociální bydlení

Včera 8:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město poskytlo Charitě čtyři byty. Ta je přidělila lidem, kteří si nemohou dovolit běžné tržní nájemné. Současně jim poskytuje odbornou sociální pomoc, která podporuje nájemníky při stabilizaci jejich životní situaci.

Nebezpečná rostlina, která se hubí i deset let. Ostrava bojuje s bolševníkem

Včera 17:14 | Ostrava-město | Anna Břenková

Způsobuje popáleniny a vytlačuje ostatní rostliny. Ostrava vyrazila do boje s bolševníkem velkolepým, jehož likvidace může trvat i deset let.

Legendární bar U Waldemara prochází opravou. Radnice pro něj hledá nového nájemce

Včera 13:56 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Slavný bar U Waldemara v centru Ostravy čeká nová éra. Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz aktuálně rekonstruuje jeho prostory.

Oblíbenost sdílených kol v Porubě stále roste. K dispozici je už 74 stanic

20. srpna 2026 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubané si v letních měsících užívají nejen akce, ale také projížďky na sdílených kolech. Svědčí o tom počet výpůjček, kterých každým rokem přes léto přibývá.

Prázdniny v Porubě byly ve znamení Letní umělecké scény. Nově nabídla charitativní sbírku

20. srpna 2026 16:20 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Letní umělecká scéna v Porubě nabídla i letos pestrý program pro všechny generace. Návštěvníci si užili koncerty, stand-up comedy, pohádky a nově také charitativní projekt Zmrzlina pomáhá.

Ostrava bojuje s bolševníkem. Nebezpečnou rostlinu likviduje v celém městě

20. srpna 2026 15:17 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ostrava pokračuje v boji proti bolševníku velkolepému. Tato invazivní rostlina je nebezpečná pro přírodu i pro lidi. Město proto pravidelně kontroluje a čistí zasažená místa.

Nová květinová síň na Ústředním hřbitově čeká na nájemce a stavba technického zázemí pokračuje podle plánu
Vydáno 19. prosince 2024 10:00, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Návštěvníci ústředního hřbitova ve Slezské Ostravě se konečně dočkají otevření nové květinové síně. Stavba byla na podzim zkolaudována a momentálně čeká na vhodného nájemce. Otevřena by mohla být na jaře, kdy už by mělo být dokončeno taky technické zázemí hřbitova.

O dokončení esteztizace veřejného prostranství před kostelem svatého Josefa jsme vás už informovali. Součástí investice byl nicméně i další projekt. V rámci rekonstrukce prostranství musel být zrušen jeden ze stánků s květinami a městský obvod se proto rozhodl nahradit jej novou květinovou síní. Stavba by ale mohla sloužit i dalším účelům.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Hledáme samozřejmě primárně nájemce, který zde bude prodávat květiny, nicméně zde může provozovat například také malou kavárnu, nebo jiné provozy, které budou užitečné pro návštěvníky Ústředního hřbitova. V druhé části objektu se pak nachází sociální zařízení, tedy toalety přístupné pro veřejnost, která Ústřední hřbitov navštíví.“

Celkové náklady investiční akce kolem druhé hřbitovní brány dosáhly na 13,5 milionu korun a květinová síň tvořila zhruba polovinu této částky. Původně měla být hotová už před dušičkami a návštěvníci hřbitova na její zprovoznění netrpělivě čekají.

anketa, návštěvníci Ústředního hřbitova: „Před opraveným kostelem se už neprodávají květiny, pouze tady byl jeden stánek, takže pro ty starší lidi je to prostě náročnější.“
anketa, návštěvníci Ústředního hřbitova: „Nahoru je to hrozně daleko. Tady to bude pěkně po ruce a doufám, že bude taky pěkný výběr. Bude to fajn.“
anketa, návštěvníci Ústředního hřbitova: „Je to určitě super pro lidi, kteří sem přijedou a rovnou si tady koupí květinu. Nemusí ji vozit zdaleka. My jsme třeba přijeli z Kolína.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Výstavba začala v létě 2023 a měla původně trvat méně než rok. Z důvodu nutné sanace podloží a změn v projektu byla nicméně celková rekonstrukce včetně výstavby květinové síně hotová na podzim tohoto roku.“

Zkolaudovaná květinová síň není jedinou investicí na Ústředním hřbitově. Pokračuje se taky se stavbou technického zázemí.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Toto technické zázemí bude sloužit primárně dělníkům čištění města, kteří se starají právě o areál Ústředního hřbitova. Budou zde mít garáže pro svou techniku a také sociální zázemí včetně šaten, protože dodnes toto sociální zázemí právě v areálu Ústředního hřbitova chybělo. Naši dělníci budou mít tím pádem konečně důstojné podmínky pro svou práci i pro odpočinek tady v areálu. Celková cena stavby je necelých jedenáct milionů korun, probíhá od poloviny tohoto roku a očekáváme, že bude dokončena nejpozději na jaře.“

Investiční akce a správa hřbitovů stojí městský obvod více než třicet milionů korun ročně. Na provoz Ústředního hřbitova pak přispívá osmi miliony i ostravský magistrát, který zároveň dotuje i jednotlivé investiční akce.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000046510/nova-kvetinova-sin-na-ustrednim-hrbitove-ceka-na-najemce-a-stavba-technickeho-zazemi-pokracuje-podle-planu