V Žerotínském zámku byla zahájen výstava „Od hradu k předměstí”, která prezentuje typy obydlí ve městech Nový Jičín, Opava, Příbor a Štramberk. Je společným počinem Muzea Novojičínska a Národního památkového ústavu v Ostravě, jejichž pracovníci v posledních letech prováděli v konkrétních domech archeologické průzkumy.
Pavel Stabrava, archeolog a spoluautor výstavy, Muzeum Novojičínska: “My jsme tu výstavu zaměřili tím způsobem, bychom veřejnosti představili tu práci archeologů, historiků, stavebních historiků v tom komplexu, co ty jednotlivé činnosti obnáší.”
Pavel Stabrava pracuje do roku 2022 na archeologickém průzkumu v novojičínském domě na Křižíkově ulici, který pod povrchem skrýval mnoho pokladů přibližujících život lidí zejména ve středověku. A právě nálezy z tohoto domu, z jeho nejstarších částí, jsou dominantou výstavy.
Pavel Stabrava, archeolog a spoluautor výstavy, Muzeum Novojičínska: “Ten nejstarší dům, který byl z velké části dřevěný, zanikl požárem při nějaké dramatické události, kterou my spojujeme se vpádem husitů v roce 1427. Byla to taková centrální část domu, kde byla velká obytná dymná jizba, v jejíž rohové partii stála pec, kde se dochovaly keramické nádoby, téměř nepoškozené.”
Výstava místo nálezu přibližuje i touto naaranžovanou scénou.
Pavel Stabrava, archeolog a spoluautor výstavy, Muzeum Novojičínska: “Díváme se na diorama, které je postaveno podle reálné situace v sondě S1B, konkrétně si dáváme na relikty pece a varné podesty, na které se přesně tak, jak tady vidíme skládané nádoby, to jsou originály, které se tam skutečně v tomto prostoru našly, a přesně takto byly naskládány na podlaze té dymné jizby.”
Ve vitrínách jsou tu dále třeba tříhroté vidle, střenka nože, hrot kopí, pružinový zámek nebo zuhelnatělá dřevěná vařečka.
Ovšem nejvýznamnějším typem obydlí byl v minulosti hrady a zámky, ty na výstavě prezentuje už zaniklý Opavský zámek. K vidění je tu jeho plán z doby okolo roku 1650 zapůjčený ze Slezského zemského muzea. Opavu dále prezentují i některé měšťanské domy.
Jana Koudelová, historička a spoluautorka výstavy, Národní památkový ústav Ostrava: “Číslo popisné 115 na Dolním náměstí, známý dům U Bílého koníčka z tohoto obydlí máme nádherný, opravdu nádherný a unikátní soubor kachlových glazovaných kamen.”
Poslední skupinou obydlí, která se na výstavě objevují, jsou domy z předměstí, a to je třeba bývalý špitálek, tedy dům nedaleko kostela svatého Kříže v Příboře.
Jana Koudelová, historička a spoluautorka výstavy, Národní památkový ústav Ostrava: “A z tohoto špitálku máme nález medailonku svatého Benedikta. Benedikt byl ctěn jako patron dobré smrti a co je zajímavé, tak zkratky na kříži, který je součástí medailonku, tak to je zaříkávání, je to exorcismus a ten exorcismus v přepisu i v překladu tady máme taky na výstavě.”
Rozmanitost městské kultury bydlení v uplynulých staletích bude Muzeum Novojičínska v Rytířském sále prezentovat do 23. března 2025.