Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stará pošta: “Generál Laudon a ti druzí”

O Laudonovi budeme v Novém Jičíně slýchat i po skončení slavnosti města, která zejména připomněla 300. výročí jeho narození. Například v galerii na Staré poště se koná výstava s názvem “Generál Laudon a ti druzí”. Věnována je lidem, s nimiž se vojevůdce během života setkal, a také rodině nesoucí jeho odkaz.

Hned u vchodu galerie na Staré poště vévodí této výstavě obraz maršála Laudona, ovšem další panely už představují jiné slavné osobnosti jeho éry.

“Ta výstava se jmenuje Generál Laudon a ti druzí a není věnována až tak samotnému Laudonovi, ale představuje osobnosti, se kterými se během svého života potkal. Takže mapujeme osobnosti od pandura Trencka, až po velkého protivníka Bedřicha Velikého a panovnici Marii Terezii, která zahrnula Laudona přízní,” uvedl Jaroslav Zezulčík, autor výstavy a kastelán Zámku Kunín.

Expozice také připomene další panovníky, vojevůdce a třeba i literáty, kteří provázeli Laudona jeho životem a nebo se jím jen mihli.

Další část výstavy pak mapuje pokračovatele Laudonova rodu.

“Generál Laudon neměl potomky, jeho synové zemřeli v útlém věku a on na konci svého života adoptoval svého synovce Alexandra, který byl přítomen Laudonovy smrti v Novém Jičíně, odváží jeho tělo do Vídně, a je také v Novém Jičíně poslední vůlí jmenován dědicem slavného generála,” připomněl Jaroslav Zezulčík.

Právě Alexandrovo potomstvo už v dalších generacích spojuje své osudy také s Moravou, a to od roku 1827, kdy se člen této rodiny stává majitelem zámku v Bystřici pod Hostýnem.

“Z těch pěti generací Laudonů, které spojily s Bystřicí svůj život, bude asi nejvíce zajímavý Arnošt Olivier Laudon. To je také člověk, se kterým jsou spojeny počátky vyrábění ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem,” doplnil zajímavost autor výstavy.

Stal se také příznivcem obnovy poutního místa na Hostýně. Koneckonců 51 členů Laudonovy rodiny, kteří navštívili Nový Jičín v době konání městské slavnosti, završilo svůj pobyt mší na Hostýně.

Výstava “Generál Laudon a ti druzí” potrvá na Staré poště do 26. září. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy