Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pravidelní dárci krve v NJ převzali ocenění

Novojičínská radnice ocenila dárce krve. Poděkovala jim za jejich ochotu vzácnou tekutinu věnovat pravidelně a pomáhat tak druhým. Rekordmanem mezi oceněnými byl Jiří Plešek s více než 280 odběry.

Krev je stále nenahraditelnou tekutinou. Bez dárců krve by lékaři nemohli zachraňovat životy a uzdravovat pacienty. Před zhruba 20 lety se rozhodl stát se dárcem také Jiří Plešek. Teď na novojičínské radnici převzal nejvyšší ocenění Červeného kříže, plaketu Dar krve dar života za více než 280 odběrů.

“Tehdy jsem v mládí utrpěl úraz, při kterém jsem ztratil hodně krve a tím, že mi v té době byla krev darovaná, vlastně jsem k vůli tomu přežil a nějaký takový impuls byl, vrátit té společnosti něco, co jsem o dní dostal,” uvedl Jiří Plešek, dárce krve.

V darován krve hodlá pokračovat i nadále.

“Říkal jsem si, že do toho důchodového věku bych těch 555 odběrů chtěl dát,” dodal oceněný dárce.

Celkem město za tento dobrovolnický počin ocenilo 58 lidí. Všichni jsou nositelé buď zlaté Janského plakety za více než 40 odběrů, nebo Zlatých křížů I., II. a III. třídy, pokud absolvovali 80 až 160 odběrů.

“Jak si ceníme dárců krve u třeba operace. Známe ještě tak lékaře, méně už sestřiček a při tom se na tom podílí spousta lidí a ta vlastní krev je velmi důležitá, bez té by to mnohdy nešlo,” uvedl Antonín Urban, vedoucí odboru sociálních věcí novojičínské radnice.

Jako symbolické poděkování za svou ochotu krev pravidelně darovat převzali ocenění drobný finanční dar, růži a skleničku medu.

Nahlásit chybu