Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodáci se vydali po stopách Novojičíňáků

Klub rodáků a přátel města uskutečnil studijní cestou do Salzburgu. Putování vedlo zejména po stopách, které v Rakousku zanechali významní novojičínští rodáci. Ohlédnutím za výpravou byla beseda, která se konala na Baště.

Letošní studijní cesta klubu rodáků s cílem v rakouském Salzburgu nebyla zvolena náhodně. Navázala na 200. výročí narození zdejšího občana, stavitele železnic, Karla von Schwarze, a připomněla i další Novojičínské vazby nejen k Rakousku.

“Naši cestu jsme koncipovali tak, že budeme hledat stopy spojené s Novým Jičínem už v jejím průběhu, takže jsem se zastavili v Náměšti nad Oslavou, kde zámek koupili Žerotínové,” uvedl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

Přes další zastávku v Telči pokračovala trasa už do dolního Rakouska.

“Pak jsem hned druhý den cestovali do Heidenreichsteinu, to je místo, kde spočinul jeden náš známý rodák hrabě Christian Kinský, který je tam pochován. Také jsem měli možnost si prohlédnout hrad, ve kterém bydlel, a který teď obývá jeho dcera a syn,” připomněl předseda klubu rodáků.

Velký dojem udělal na účastníky Schärding. Právě do tohoto města přivedl Karel Schwarz železnici a vodovod. Pak už následoval Salzburg. Na zdejším hřbitově je tento slavný stavitel pochován. V lázeňském městě Bad Ischl dostali rodáci možnost prohlédnout si Císařskou vilu a také zde narazili na zmínku o Schwarzovi.

“Nás tam přivítal sám dnešní obyvatel a majitel této vily, a sice arcivévoda Marcus Habsburg Lotrinský. Když pak zjistil, že jdeme po stopách našich rodáků, okamžitě nás vybavil zajímavým článkem o Schwarzovi, který vyšel v tamních novinách. Hned v úvodu se říká, že ve své době byl Karel Schwarz nazýván Králem železnic, což je velmi lichotivé pro tohoto našeho rodáka,” povyprávěl další zážitky Pavel Wessely.

Následovala další turisticky atraktivní místa a setkání s osudy Novojičínských.

“Zastávka byla také v městečku Ebensee, kde další náš rodák, Peter Ritter von Rittinger sestrojil první tepelné čerpadlo,” dodal předseda Klubu rodáků a přátel města.

Dalšího významného muže, který spojil svůj život také s Novým Jičínem, si klub rodáků připomene tento týden. V Baště se koná přednáška o Miloslavu Balášovi, který se stal v září novým čestným občanem města. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy