Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Legionáři připomínají Den válečných veteránů

V těchto dnech si legionáři, armáda a představitelé měst připomínají Den válečných veteránů. Jejich památku uctili také v Novém Jičíně. Zdejší obec legionářská má mezi svými členy jednak účastníky bojů z 2. světové války a také vojáky z novodobých konfliktů.

Květ vlčího máku připnutý na klopách účastníků pietního aktu na novojičínském hřbitově je symbolem celosvětového Dne válečných veteránů. Ten připadá na 11. listopad a zaveden je od konce 1. světové války. Československá obec legionářská vznikla, aby se o veterány a také o vdovy a sirotky po tomto konfliktu postarala.

“Sté výročí bude příští rok veteránů, pro nás je to velký svátek, protože jsem pamětníci,” uvedl Rostislav Stehlík, předseda Československé obce legionářské v Novém Jičíně.

Dnes už žijí jen veteráni ze 2. světové války, na Novojičínsku je jedním z nich právě Rostislav Stehlík.

“Který se účastnil bojů se Svobodovou armádou, a pak rady jsou ještě někteří členové pamětníci, ale jejich zdravotní stav nedovolí, aby mohli mezi nás tyto akce chodit, ale my jezdíme za nimi,” sdělil Alois Petroš, tajemník Československé obce legionářské v Novém Jičíně.

“Je to dobře, že tady Československá obec legionářská je, a celkově, je to den armády. V této těžké době je dobře, že máme armádu a máme v ní kvalitní odborníky,” řekl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Svou novou etapu začali psát legionáři od roku 1993, kdy se Armáda České republiky začala účastnit zahraničních misí a veterány se stávají také vojáci z novodobých válek.

“Jsou na Novojičínsku, my už v naší jednotě máme 6 takových veteránů současných válek,” dodal tajemník novojičínských legionářů.

Do svých řad chtějí legionáři přijmout také členy historických vojenských spolků.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy