Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci předvedli, jak mají šikovné ruce

Popularizovat řemeslo mezi dětmi základních škol se už deset let snaží Střední škola technická a zemědělská. Pro ty, kteří se nebojí manuální práce, pořádá soutěž “Šikovné ruce”. Také letos se účastníci museli poprat se zpracováním dřeva a kovu.

To, že mají šikovné ruce, dokazovalo na 10. ročníku soutěže téměř 50 žáků z 8. a 9. tříd 12 základních škol Novojičínska. Soutěž se odehrávala ve dvou disciplinách, v práci se dřevem, kde vyráběli krmítko, a v zámečnické části.

“Musí dokončit rozpracovaný díl zámečnického kladívka, kde se zaměřujeme zejména na pilování a srážení hran, a v části dřeva si musí sami nařezat díly krmítka složit ho dohromady,” popsal zadání Luděk Kostelník, vedoucí učitel odborného výcviku, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín.

“Mámena to dvě hodiny, tak snad to stihnu,” pousmál se jeden ze soutěžících. “Moc mi to nejde,” přiznala jedna z mála soupeřících dívek. “Baví mě pracovat se dřevem,” přidal se další školák.

Valná většina základních škol v rácmi okresu má pracovní činnosti ve svém vzdělávacím programu a soutěž Šikovné ruce je mezi žáky dosti populární,

“Na druhém stupni mají naše děti v rámci pracovních činností i dílny a myslím si, že je to výborné pro volbu povolání,” míní Iveta Žemličková, učitelka ZŠ Komenského 68 Nový Jičín.

“S praktických činností mají nejprve keramiku, potom dílny a také třeba práci na zahradě. Myslím si, že právě tu technickou část mohou využít při výběru povolání,” souhlasila Radmila Bayerová, učitelka ZŠ Komenského 66 Nový Jičín.

Střední škola technická a zemědělská pořádá Šikovné ruce právě na podporu zájmu mladých lidí o řemesla. Absolventi této školy, pokud pracovat chtějí, na úřadě práce nejsou.

“Tady ta poptávka je obrovská. Trh práce ve strojírenském oboru absorbuje obrovské množství lidí a také na naši školu se obracejí školy a žádají absolventy,” potvrdil Luděk Kostelník.

Tato škola nabízí celkem 13 oborů, včetně veškerých strojařských a také dřevařských a stavebních. Žákům základních škol je průběžně prezentuje také v rámci projektových dnů. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy