Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zájem o volbu prezidenta je stejný jako před 5 lety

Druhé prezidentské volby zatím lákají novojičínské voliče zhruba podobně, jako ty první před pěti lety. K urnám zde přišlo opět necelých 57 procent voličů. Výsledek kopíruje Českou republiku - v 1. kole vyhrál Zeman, druhý skončil Drahoš.

První kolo prezidentských voleb je za námi. V Novém Jičíně, kde bylo pro tento akt evidováno něco přes 19 133 voličů využilo svého demokratického práva téměř 10 878 plnoletých obyvatel.

Volební účast tedy byla necelých 57 procent.

“Já si myslím, že každé volby jdou důležité a když se jedná o hlavu státu, je to pro mne důležitější než ty do parlamentu, protože tam já opravdu nic nezměním,” sdělil svůj názor jeden z voličů. “Jsou pro mne strašně důležité, chodím vždycky volit,” přidala se žena s obálkou v ruce.

“Jdu volit jako vždycky, aby bylo dobře,” pousmál se přicházející muž.

Poprvé tato slova jako předsedkyně volební komise, která sídlila v učebně Mendelovy střední školy, pronesla Alexandra Kutílková.

“Jsem pošesté v komisi u voleb a poprvé jako předsedkyně. Jsme volební okrsek číslo 6 a je tady zapsáno 675 voličů,” uvedla Alexandra Kutílková, předsedkyně volební komise.

Přím o v této místnosti vhodilo svůj hlas do urny nadprůměrných více než 65 procent voličů.

“Je zkušenost, že chodí vždy hned po té druhé hodině nejvíce a pak na poslední chvíli v tu sobotu,” podotkla se předsedkyně volební komise č. 6..

V tomto okrsku, potažmo jako v celém Novém Jičíně, dali lidé nejvíce hlasů Miloši Zeman, na místě druhém skončil Jiří Drahoš.

Druhé kolo prezidentských voleb proběhne 26. a 27. ledna. Lidé, kteří v té době budou mimo své bydliště a pokud tak neučinili už před prvním kolem, mají opět možnost vyřídit si voličské průkazy.

”A ty termín y jsou do pátku 19. ledna písemně s ověřeným podpisem. Potom do středy 24. ledna do čtyř hodin odpoledne si mohou požádat osobně,” upozornila Zdenka Pechová, vedoucí Odboru správních činností MěÚ Nový Jičín.

Změna oproti prvnímu kolu je naopak ta, že tentokrát už lidé hlasovací lístky se jmény dvou kandidátů do schránky nedostanou. K dispozici budou až přímo ve volebních místnostech. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy