Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vedení radnice ladilo spolupráci s církvemi

Na radnici se opět po roce konalo setkání s představiteli církví. K jednomu stolu s vedením města usedli zástupci tři náboženských společenství. Hledali styčné body ke spolupráci. Ta se odvíjí zejména v sociální a kulturní sféře.

Vzájemný respekt, sbližování a potřebnost - to byla hlavní slova, která zazněla na novojičínské radnici během setkání se zástupci církví - římskokatolické, evangelické a adventistů.

“Opravdu tady byly konkrétní podněty, zejména sociální oblast, oblast kulturní, památkové péče a školství. To vše jsem dnes projednali,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Právě sociální oblasti, ve které působí řada sdružení zaštítěných církvemi, je ve městě věnována vysoká priorita. Do této sféry směřuje letos z rozpočtu téměř 5 a půl milionu korun.

“Provázanost města, církví a sociálních organizací je opravdu vysoká. Třeba evangelický farář pan Prejda chodí na přednášky do azylových domů, ale ty provozuje charita, což je zase katolická organizace,” podotkl starosta města.

“Církev má podíl hlavně v té sociální oblasti, přes Charitu, diakonii, Adru, ty organizace nejsou přímo farní, ale farnost je podporuje. Víceméně věřící se účastní na práci těchto organizací,” dodal Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín.

Jak potvrdili i představitelé církví, vzájemně se prolínají i v dalších událostech, které život běžně přináší.

”Když je křesťanská akademie, tak se tam setkávají věřící různých vyznání i občané, to znamenám, že to bych řekl, že je na té úrovni ekumenické,” sdělil děkan Římskokatolické církve.

“Jak město, tak i církve jsou tady pro lidi, pro naše bližní a je dobré hledat ty cesty ke spolupráci a vzájemně se podporovat a doplňovat,” dodal Libor Škrla, kazatel Sboru církve adventistů Nový Jičín.

Například adventisté se letos poprvé připojí k Národnímu týdnu manželství, který začíná 12. února.

“Chceme nabídnout veřejnosti několik aktivit tématicky různě zaměřených na pěstounské rodiny, na oblast partnerských vztahů, na prožívání krizí a úmrtí v rodině a celé to chceme zakončit pozitivním folkovým recitálem s názvem Díky, že jsi,” informoval kazatel Libor Škrla.


A také Českobratrská církev evangelická otevírá brány své modlitebny široké veřejnosti. Letos už asi po sedmé pořádá hudební festival Dny umění nevidomých na Moravě nebo spolupracuje při oslavách Mezinárodního dne Romů. 

Nahlásit chybu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail