Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

History klub cvičil rekruty v Laudonově domě

Laudonův dům ožil vojenským náborem rekrutů. Tedy alespoň v provedení novojičínského History klubu. Ten ve spolupráci s Návštěvnickým centrem připravil speciální vzdělávací program, který zábavnou formou připomněl Laudonovu válečnou dobu.

Ten, kdo převzal z rukou generála Laudona první žold a upsal se na pergamen, správně splnil zadané vojenské úkoly a mohl narukovat. Takto připomněl speciální edukační program den narození slavného válečníka, který připadá na 13. únor.

“Tajuplný Laudonův dům organizuje Návštěvnické centrum dvakrát za rok. Tématicky je to zaměřeno samozřejmě především k únorovému výročí, a o další termín je největší zájem na podzim,” potvrdila Hana Rolná, Návštěvnické centrum Nový Jičín - Město klobouků.

Návštěvníky programu provázeli členové History klubu v uniformách Laudonovy armády.

“My bychom chtěli připomínat zejména tu historii vojenskou, ale takovou interaktivní zábavnou formou. Děti se dostávají do období Sedmileté války a mají možnost si vyzkoušet vojenské disciplíny, jako jsou pochodování, čištění bot, šavle, přišívání knoflíků. V případě, že všechno splní, dostanou žold, podepíšou se do knihy rekrutů a myslím, že si to tady docela užijí,” popsal program Miloslav Leško, člen History klubu.

“Každý mladý voják musí na vojně čistit svému pánovi boty, takže u mne leštili boty, “ popsal úkol na svém stanovišti Matěj Dorazil, člen History klubu.

“U mě hlavně musí plnit rozkazy, musí se naučit poslouchat svého velitele,” přidal se Jiří Zemánek, člen History klubu.

“A u mě musely děti leštit šavli,” dodal Josef Horák, člen History klubu.

“Generála Laudona jsme nedávno probírali ve vlastivědě, takže je to aktuální téma. Jsme ráda za tuto expozici, protože děti se seznámily s historií trošku jiným způsobem, než jenom výkladem ve třídě,” podotkla Petra Váňová, učitelka ZŠ Komenského 66.

History klub si ve vojenském duchu připomene letos v červenci také výročí Laudonova úmrtí, ovšem zaměřuje se i na další dějinné události.

Jméno maršála Laudona zaznívalo Novým Jičínem zejména v loňském roce, kdy jsem si připomínali 300. výročí jeho narození, a jeho popularita se bude životem města prolínat i nadále.

Třeba jen Expozice Generál Laudon je otevřena denně, od pondělí do pátku.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy