Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město rozjíždí službu baby a senior taxi

Od měsíce dubna začne ve městě fungovat nová služba baby a senior taxi. Lidé, kterým je určena, už si mohou začít vyřizovat registraci. Tento dopravní servis bude město zajišťovat dvěma elektromobily.

Služba baby a senior taxi má starším lidem nad 65 let, osobám se zdravotním postižením a rodičům malých dětí do 4 let usnadnit v případech nouze přepravu k lékaři nebo na úřady. Radnice ji spustí 1. dubna. Už teď si mohou zájemci začít vyřizovat registrace.

“Do dnešního dne jsme vyřídili 13 průkazů, doteď byl zájem zejména ze strany seniorů, byli to asi tak z devadesáti procent senioři. Vyřízení průkazu trvá asi tak do desíti minut,” uvedla Petra Štekbauerová, Odbor soc. věcí, MěÚ Nový Jičín

Průkaz si občané zajistí na odboru sociálních věcí. Vyřízení trvá asi 10 minut. Lidé nad 65 let jen předloží svůj doklad totožnosti, zdravotně postižení své specifické legitimace.

“Pokud se pak jedná o rodiče s dětmi, tak ti by měli mít s sebou občanský průkaz a rodný list dítěte. V případě, že mají zájem o využívání této služby oba z rodičů, tak potřebujeme, aby přišli oba, ale průkaz bude vystaven jenom jeden,” upřesnila pracovnice sociálního odboru.

Registrační karta senior a baby taxi se vydává vždy na daný kalendářní rok. Držitel za ní zaplatí 30 korun. Jedna jízda pak bude stát dvacet korun.

“Každý má možnost šesti jízd v měsíci, to aby to někdo nevyužíval třeba každý den a na další se třeba nedostalo,” podotkl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Přesně daný je také cíl cesty. U rodičů s dětmi je to zdravotnické zařízení, o něco širší možnosti jsou pro seniory a zdravotně postižené. Ti mohou navíc taxi použít pro cestu na městský úřad,

okresní správu sociálního zabezpečení, úřad práce a hřbitov. To vše na území města a jeho místních částí. Nová služba bude fungovat v pracovní dny od 6:30 do 14:30 hodin. Registrovaní lidé si ji budou moci objednávat telefonicky u technických služeb, které budou městské taxi provozovat.

“Objednávat se bude dva až jeden den předem, pouze u baby taxi bude ta výhoda, že při akutním zdravotním problému se bude moci objednat ihned,” zdůraznil Jaroslav Dvořák.

Podobný projekt senior nebo baby taxi už funguje v rámci kraje například v Bohumíně, Rychvaldu a nedávno ho spustili také v Bílovci.

“Myslím si, že se služba ujme, pochvalují si ji ve všech městech, kde funguje. Je to pro občany a věřím, že to budou hojně využívat,” míní novojičínský starosta.

Baby a senior taxi budou technické služby provozovat dvěma elektromobily pořízenými na leasing. Jeden už je v garážích, druhý město získá do dvou měsíců. Celkové náklady na provoz jsou odhadovány okolo 1 milionu 300 tisíc korun ročně. 

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail