Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jasany musely kvůli havarijnímu stavu pryč

Z aleje kolem silnice u žilinského kostela bylo odstraněno 6 jasanů, které byly ve špatném zdravotním stavu. Stromy káceli pracovníci technických služeb dva dny. Řidiči museli na hlavním tahu směrem na Frenštát pod Radhoštěm počítat s částečným omezením provozu.

Jasany rostou kolem žilinské silnice v zatáčce u kostela snad sedmdesát, možná i více let. Teď muselo pryč šest z nich a další pracovníci technických služeb ořezali.

“Je to tady trošičku složitější, děláme to postupem z plošiny přímo do kontejneru a budeme to odvážet a likvidovat,” uvedl Pavel Zápalka, Technické služby města Nového Jičína.

Práce u cesty, která je hlavním tahem z Nového Jičína do Frenštátu pod Radhoštěm, probíhaly bez dopravní uzavírky. Provoz byl sveden do jednoho pruhu a řízen strážníky městské policie.

Kácení stromů také komplikovaly dráty elektrického vedení, ke kterým se nesmí pracovníci na plošině přiblížit na méně než sedm metrů.

“Tak vidíte sami, že tady jsou samé dráty, komunikace, auta neustále jezdí, takže je to paráda,” popsal situaci zástupce technických služeb.

“Z deseti stromů, které už jsou ve velmi špatném zdravotním stavu, bylo vybráno šest kusů, které už se daly definovat jako havarijní, takže bylo vyřízeno povolení ke kácení,”

Olga Kubálková, Odbor životního prostředí MěÚ Nový Jičín

“Je to opravdu suché a musí se to zavčasu odstranit, než to na někoho spadne a než to někoho zraní,” dodal Pavel Zápalka.

Životnost zbývajících stromů se pokusí prodloužit radikálním ořezem.

“Stromy byly dříve řezány tak zvaně na hlavu, takže momentálně ten hlavový řez obnovíme,” upřesnila Olga Kubálková.

Zajímavostí je, že tyto stromy přečkaly silné podmáčení v době povodní, která tuto lokalitu zasáhla před necelými devíti lety.

“Mám tu fotky z doby povodní v roce 2009, kde vidíme, jak byl odhalený kořenový systém a také vidíme, že už v té době ty stromy nebyly úplně v pořádku. Takže máme radost, že se podařily zachovat ještě celkem dlouhou dobu a přiznám se, že to byl i experiment. Teď už se ale jejich stav zhoršil, ale nemůžu říct, že to bylo následkem těch povodní. Spíš nás překvapilo, co všechno jsou stromy schopny vydržet a jak dobře se s povodní vyrovnaly,” podotkla pracovnice odboru životního prostředí.

Starou prořídlou alej v brzké době doplní nové stromy. Vysazeny zde budou jako náhrada za pokácené dřeviny javory babyka. 

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail