Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do ulic opět vyrazili podomní prodejci

Podomní prodejci opět po zimě vyrazili do ulic. V Novém Jičíně už městská policie eviduje několik stížností občanů. Nicméně podle upozornění živnostenského úřadu sami lidé někdy těmto obchodníkům návštěvu ve smlouvě povolili.

Přestože jsou lidé o podomním prodeji stále více informovaní, počet těch, kteří nekalým obchodníkům naletěli, neubývá. Nejčastějším obchodním artiklem jsou stále energie.

”V Novém Jičíně už jsou občané zvyklí na to, že nám volají, pokud jim někdo nabízí různé energie, služby. V poslední době evidujeme opět zvýšený počet těchto oznámení,” potvrdila Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín.

Ovšem dle živnostenského úřadu se ne vždy musí jednat o porušení vyhlášky o zákazu podomního prodeje. V mnoha případech totiž lidé podepsali smlouvy, ve kterých je takovéto předávání informací uvedeno.

“Tedy občan vlastně už dopředu souhlasil, že mu budou tím jeho smluvním partnerem, tím jeho dodavatelem, poskytovány služby, ať už e-mailem, poštou nebo také osobním kontaktem,” sdělil Stanislav Bartoň, Obecní živnostenský úřad Nový Jičín.

Pak je podle vedoucího živnostenského úřadu nutno rozlišit, zda je návštěva obchodníka regulérní a nebo se jedná o lovce nových smluv.

“Každý občan má možnost ověřit si to u svého dodavatele nebo zavolat na městskou policii a strážníci už se o tyto věci postarají a zjistí, zde je tam oprávněně nebo ne,” dodala tisková mluvčí strážníků.

Stále je tu také možnost dveře neotevřít a případně se obrátit na živnostenský úřad nebo sdružení na obranu spotřebitele. To má své zastoupení právě na živnostenském úřadu každou třetí středu v měsíci.

Stanislav Bartoň rovněž v souvislosti s tématem upozorňuje na dodatky ke smlouvám o souhlasu se zpracováním osobních údajů, které se změnou legislativy nyní lidem od dodavatelů služeb přicházejí.

“Bývá tam uvedeno i to, že ta informace o té databázi je poskytována i dalším subjektům a tam může nastat i to, že je využívána i ke komerčním účelům. Občané jsou pak zavaleni nabídkami internetovými, písemnými v poště a tak dále,”

Lidé by tedy měli být velice obezřetní a každou výzvu k podpisu dodatku smlouvy, i od svého stávajícího dodavatele, si pořádně přečetli.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy