Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový kabát získají další měšťanské domy

Nový kabát letos získají další měšťanské domy v historickém centru. Stavební obnovou projde pět nemovitostí přímo na náměstí. Opravy se ale dotknou také dalších objektů v přilehlých ulicích městské památkové rezervace.

Do obnovy nemovitých kulturních památek investuje město každý rok. Letos půjdou finance do pěti měšťanských domů na Masarykově náměstí, na tři z nich se podařilo získat podporu i ze státní pokladny.

“Teď jsem získali dotaci z ministerstva kultury na městskou památkovou rezervaci, takže zase budeme z toho některé domy opravovat, prostě tak, jak to finančně bude vycházet,” potvrdila Blanka Faluši (ČSSD), místostarostka Nového Jičína.

Výše dotace je 770 tisíc korun. Další finanční podporu na opravu historicky cenných nemovitostí se radnice snaží získat i z Moravskoslezského kraje. Podala žádost na částku půl milionu

korun.

“Opravovat se ale také budou historické domy v ulicích 28. října, Generála Hlaďo, v Havlíčkově, Jungmannově a Dobrovského ulici. Ve všech budovách se zejména budou měnit okna a některé domy dostanou také novou fasádu,” doplnila Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.

Vloni například město dostalo z ministerstva kultury 950 tisíc korun a z kraje 350 tisíc. Podstatnou část nákladů ovšem kryje z vlastních zdrojů.

“Celkem má město v rozpočtu na obnovu historických domů v městské památkové rezervaci sedm a půl milionu korun,” sdělila novojičínská mluvčí.

Přímo do domů na náměstí tak směřují čtyři miliony korun a dalších 3,5 milionu půjde na sanaci historických budov v jeho okolí. 

Nahlásit chybu