Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O burzu vyřazených knih byl velký zájem

Městská knihovna pořádala první burzu knih. Za symbolickou cenu nabídla čtenářům literaturu, která je určena k vyřazení. Zájemci mohli vybírat ze zhruba pěti set publikací.

Před vstupem do dospělého oddělení knihovny přibyly na jeden týden nové regály. Z počátku byly zaplněné asi 500 publikacemi, které knihovna zařadila do své první burzy knih.

“Vybrala jsem spíše detektivní žánr, protože to čte manžel, a o rybářství,” prozradila jedna z návštěvnic knihovny.

Do burzy vyčlenila knihovna beletrii a naučnou literaturu pro děti i dospělé. Tyto knížky jsou staré asi 6 až 10 let a byly z fondu knihovny vyřazeny, upozorňuje na to uvnitř každé z nich razítko.

“Jedná se o knihy, které byly zařazeny do cirkulačních souborů pro naše obsluhované knihovny a po několika letech se nám vrací zpátky do centrální knihovny a jsou určeny k odpisu, k vyřazení. Ale protože jsou to knihy hezké, zachovalé, tak jsme je nabídli našim čtenářům za zcela symbolickou cenu,” vysvětlila Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně.

Knihy tak dostaly druhou šanci. A zájem byl obrovský.

“Někdy si odnáší i velkou hromadu, třeba dneska si odnášela jedna paní i dvacet čtyři knih,” přidala svůj postřeh Magda Návratová, knihovnice.

“Vlastně v prvním dnu včera se prodalo kolem sto šedesáti knih,” podotkla vedoucí knihovny.

Týdenní burza vyřazených titulů se konala u příležitosti března - měsíce knihy. V rámci dalších akcí na podporu čtenosti se měli možnost na jeden rok registrovat do knihovny zdarma zcela noví zájemci a naopak hříšníci, kterým se doma hromadí upomínky za nevrácené knihy, mohli využít sankční amnestii.

“Jsou čtenáři, kteří zapomenou knihu vrátit i rok, stává se to, ale velmi zřídka,” doplnila Renáta Domoráková.

Součástí knihovnických aktivit byl ale také třeba kurz počítačové gramotnosti. Lidé mohli přicházet individuálně se svými konkrétními problémy.

“Probíráme témata jako je vyhledávání knih v knihovně podle autora a klíčových slov, dále se zaměřujeme i na internet, práci s e-mailem, s dokumenty, zabezpečení, bezpečnost na internetu, cokoliv,” sdělil René Lossmann, Městská knihovna Nový Jičín.

“Já jsem tady hlavně proto, abych se podívala na facebook, skype, přetahování fotek z fotoaparátu do počítače a tak podobně,” svěřila se starší žena u počítače.

Poslední akci v rámci svátku knihy v měsíci březnu bude v úterý sedmadvacátého cestopisná přednáška o balkánských zemích. Začíná v 18 hodin.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy