Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínští tanečníci opanovali krajskou soutěž

Nejlepší mladí tanečníci z moravskoslezského regionu se představili v Beskydském divadle. Konalo se tu krajské kolo soutěžní přehlídky tanečních oborů základních uměleckých škol. Pouze tři choreografie mohly postoupit do republikového finále.

Soutěže tanečních oborů základních uměleckých škol vyhlašuje ministerstvo školství co tři roky. Pořadatelství krajského kola se letos ujal Nový Jičín. O postup do republikového finále se tanečníci snažili dva dny.

“Sjelo se sem 400 dětí ze 17 základních uměleckých škol. Představí se celkem ve 40 choreografiích,” sdělila Ilona Rudelová, zástupkyně ředitele ZUŠ Nový Jičín.

“Vždycky za ty tři roky, když mám možnost navštěvovat ty přehlídky, tak ten posun je vždycky znatelný. Samozřejmě jsou různé styly, je to ovlivněno lidovým tancem, klasickým tancem, ale i současnými technikami. A jestliže i ten pedagog má tu chuť si s dětmi hrát, tvořit, nechá jim tu dětskou přirozenost, tak určit je tem ten posun výrazný,” míní Zora Brecková, předsedkyně poroty.

Na pódiu se v různých kategoriích střídali tanečníci ve věku 7 až 20 let. Soutěž neprovázely žádné povinné prvky a skladby, vše bylo na umělecké fantazii pedagogů a žáků.

“Přijely jsem z Ostravy, naše choreografie se jmenuje Zrcadlení a tančí nás osm,” prozradila mladá tanečnice z Ostravy. “Přály bychom si postoupit, ale to asi každým že,” pousmála se kamarádka. “Budeme se snažit to zatancovat co nejlépe,” přidala se zástupkyně novojičínské taneční školy. “Musíme si věřit, já věřím v ostatní a tím pádem věřím i sama sobě,” dodala její spolužačka.

“Já musím říct za tento kraj, že tady opravdu výrazně vyniká technika,” reagovala předsedkyně poroty.

Nový Jičín měl v krajském kole největší zastoupení, z okresní soutěže do něj postoupilo všech sedm skladeb.

“Samozřejmě postup do celostátního kola bude velmi obtížný, protože z těch čtyři sta dětí je směrné postupové číslo pro Moravskoslezský kraj třicet dva dětí,” podotkla Ilona Rudelová.

Jak výsledky nakonec ukázaly, kvalita zdejší taneční školy se opět prosadila. Pět choreografií získalo zlaté pásmo, jedna stříbrné a jedna bronzové.

Do republikového finále, které se koná na přelomu května a června v Uherském Hradišti, tedy postoupily 3 vystoupení, dvě z novojičínské tvůrčí dílny a jedno z Frenštátu pod Radhoštěm. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy