Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Housle jsou výzvou i pro čtyřleté děti

Houslové oddělení je jedním z nejstarších hudebních oborů základní umělecké školy. Zvládnout obtížný nástroj se tu učí téměř 50 dětí. Škola se specializuje i na výuku těch, kteří ještě neumějí ani číst a psát.

Právě jsme vstoupili do třetí zkoušky Bachova dvojkoncertu pro dvoje housle D-moll souboru Housličky, což je nejstarší těleso houslového oddělení základní umělecké školy.

“Chystáme se na absolventský koncert, protože tady máme vlastně čtyři absolventy prvního i druhého stupně v tomto souboru, takže připravujeme jejich absolvenstký koncert na zámek,” podotkl Jan Machander, ředitel ZUŠ Nový Jičín.

Do zdejší umělecké školy dochází 45 mladých houslistů, kterým se věnují čtyři učitelé. Nejmladším žákům je 5, od 3 a půl let už mohou chodit na všeobecnou hudební průpravu.

Dítě je tedy schopno učit se základní hudební nauku i bez znalosti psaní a čtení.

“My považujeme docela za úspěch, když se nám daří v té souborové hře, protože to je náročná disciplína, náročnější než hra sólová, protože je potřeba hodně komunikovat s ostatním. takže asi největším úspěchem v poslední době bylo vystoupení ve francouzském Epinalu, jde jsme měli celovečerní koncert v rámci oslav partnerství měst,” sdělil houslový hráč a ředitel školy.

V tuto chvíli nejstarší houslový žák školy Marco Campos Aguilar hraje na strunný nástroj 11 let. Obdivuje na něm variabilitu v mnoha hudebních stylech, od klasiky až po populární hudbu.

“K houslím mě přivedla babička, obecně moje rodina. Z počátku jsem k tomu byl trošičku dotlačen, ale po prvních třech letech mě to začalo bavit kvůli profesionálům v tomto nástroji,” svěřil se Marco Campos Aguilar, žák ZUŠ Nový Jičín.

“Teď hraji sedmým rokem, původně jsem sice chtěla hrát na klavír, ale nebylo místo, tak mě dali na housle. A navíc i babička hrála na housle,” přidala se Eliška Kudělková, žákyně ZUŠ Nový Jičín.

“Začal jsem už ve školce, když mi bylo 5 let. Přivedlo mě k tomu to, že se mi ta hudba líbila. Sám jsem si v televizi vyhledával orchestry, poslouchal jsem tu hudbu a potom jsem začal chodit sem,” sdělil Alois Bartoň, žák ZUŠ Nový Jičín.

“Hraji na violoncello a hraji už asi šest let a baví mě to,” pousmála se Jessie Campos Aguilarová, žákyně ZUŠ Nový Jičín.

Třetím rokem pořádá tato škola mezinárodní houslovou soutěž O cenu Václava Krůčka.

“Stala se z ní poměrně rychle soutěž žádaná, takže ani nejsme schopni pojmout všechny zájemce,kteří se sem hlásí. Letos na ni vystoupili žáci z celé České republiky, ze Slovenska, Polska a poprvé přiletí dvě houslistky i z Kyjeva z Ukrajiny,” upřesnil Jan Machander.

Pro další nové tváře ve všech uměleckých oborech chystá škola talentové zkoušky na 8. a 15. června. 

Nahlásit chybu