Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město zavedlo službu bezplatného advokáta

Ve městě začala fungovat nová veřejná služba - bezplatný právní servis pro občany. Poradna je otevřena jednou měsíčně. Hned první termíny byly během několika hodin plně obsazené.

Bezplatná právní poradna funguje už v několika obcích a městech Moravskoslezského kraje, například v Ostravě-Jihu a Opavě. Nyní tuto službu zajistila pro své občany také novojičínská radnice.

“Každý člověk se může dostat do problémů, ať to jsou problémy rodinného, finančního nebo pracovního práva, může mít problém s exekucemi, dluhy, s rozvodem nebo dědickým řízením,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína

Právě potíže s dluhy a insolvencí jsou asi nejčastější, se kterými se advokáti v bezplatných poradnách setkávají.

“Já si myslím, že to je významné zejména z hlediska gramotnosti těch lidí, nějakého právního povědomí, protože ta prevence je daleko účinnější, než následky, které jsou nákladné a mnohdy fatální pro ty lidi,” míní Milan Čichoň, advokát právní poradny.

Jedna právní konzultace trvá dvacet minut, na schůzku s právníkem je potřeba vždy se dopředu objednat.

První případ, který tento advokát v Novém Jičíně řešil, se ovšem týkal pracovně-právních vztahů.

“Poradil mi, jak mám postupovat dál v otázce zaměstnání, poradil mi, co si mám vyřídit a jsem za to vděčný, je to dobrá služba,” sdělil občan Nového Jičína.

“Pokud bude o poradnu velký zájem, budeme uvažovat o tom, že konzultační hodiny rozšíříme,” dodal novojičínský starosta.

Bezplatné právní konzultace budou probíhat v budově městského úřadu na Divadelní ulici, kde sídlí i městská policie. Právník zde bude k dispozici jednou měsíčně v pondělky. Nejbližší termín je 21. května. Na konkrétní den a čas konzultace se lidé mohou objednat telefonicky, případně osobně na sekretariátu vedení města v budově radnice. 

Nahlásit chybu