Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novou lípu v Kojetíně zaplatily dárcovské DMS

Pět set let stará lípa rostoucí v místní části Kojetín se v loňském roce stala finalistou ankety Strom roku. I když nevyhrála, získala nejvíce dárcovských DMS. Za utržené peníze nechalo město na její počest vysadit nový strom.

Na výletním místě u Kojetína roste nová lípa. Město ji pořídilo za hlasy občanů v celostátní soutěži Strom roku, kterou pořádá Nadací Partnerství.

“Tuto lípu sázíme díky tomu, že minulý rok se soutěže Strom roku účastnila Památná lípa na Kojetíně, která už je starší než pět set let. Dostala se do finálové ankety mezi 12 stromů. Nevyhrála sice, skončila desátá, ale získala nejvíce hlasů za dárcovské DMS,” uvedl

Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.

Z těchto hlasů město vytěžilo 2 499 korun a investovalo je do výsadby nového stromu symbolicky právě v Kojetíně.

“Tady se nacházíme na vyhlídce nad pikritovými mandlovci. Chodí tady hodně i turisté. Otevírá se nám tady krásný výhled do okolí a je to místo, kde ta lípa bud ekrásně vidět a bude to krásný solitér,” popsal výběr lokality pro výsadbu stromu Lubomír Zrník, předseda osadního výboru v Kojetíně.

“Obvod kmene má asi 12 centimetrů, výškově má zhruba tři a půl metru a než doroste svých konečných rozměrů, tak to potrvá minimálně padesát let,” popsala mladý strom Olga Kubálková, Odbor životního prostředí MěÚ Nový Jičín.

“Budeme rádi, když tady bude a bude to další symbolika obce,” sdělil předseda osadního výboru v Kojetíně.

Na zasazení mladého stromku se podíleli také místní občané. Přišli ji zahrát a zazpívat a vzdát ji hold několika verši.

“Složila jsem básničku, které popisuje nejen tu naši starou lípu, která stojí na druhém kopci Kojetína, ale i to ,jak se k nám dostala i tato nová lípa,” svěřila se Jïtka Rakušanová, obyvatelka Kojetína.

Ke kořenům nového stromu položili symbolicky také kamínek s číslem, pod kterým stará Památná lípa soutěžila v anketě.

“Položím kamínek s číslem čtyři na tuto novou lípu,” ukázala malý oblázek v dlani Nikola Rakušanová, obyvatelka Kojetína.

Právě v těchto dnech uzavřela anketa Strom roku nominace pro aktuální ročník, tentokrát bez novojičínské účasti. Hlasování bude spuštěno v červnu.

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail