Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senioři si vyslechli, jak na nekalé obchodníky

Zástupci sdružení na obranu spotřebitelů opět varovali před nekalými praktikami prodejců. S konkrétními radami předstoupili před seniory. Seminář byl zaměřen také na telefonické nabídky a upozornil na neseriozní řemeslníky na hřbitovech.

Nejméně bezbranní jsou před neférovými praktikami obchodníků senioři. Právě s nimi přijela zástupkyně sdružení na obranu spotřebitelů diskutovat do klubu důchodců. Radila jim, jak se ubránit podomním prodejcům a také obtěžujícím telefonickým nabídkám.

”Přestože se většina lidí domnívá, že pokud nic nepodepíše, tak se v podstatě nic nestalo, tak opak je pravdou. I telefonicky uzavřené smlouvy jsou platné a v podstatě ta druhá strana potom může po tom spotřebiteli do plnění vymáhat,” sdělila Renata Horáková, Sdružení na obranu spotřebitelů Moravy a Slezska.

Nesolidní obchodníci dokáží dokonale využít manipulačních technik tak, že člověka k vyslovení souhlasu přivedou v podstatě nevědomky.

“Pokud zjistíme, že nám volá někdo cizí a představí se jako firma a chce s námi vést rozhovor ohledně zdraví, léků a podobně, tak bychom varovali před takovými rozhovory, protože většinou končí uzavřením nějaké nevýhodné smlouvy,” upozornila zástupkyně sdružení na obranu spotřebitele.

“Přes telefon to odmítám,” reagovala jedna z účastnic semináře. “Tady ta skupina obyvatel pořád musí být v nějakém střehu, aby se nedostala do nějakých problémů,” rozhořčil se vedle sedící muž. “Dívejte se na mou postavu, na mě si nikdo nedovolí,” vzala téma s humorem další žena.

Další nástrahy číhají na seniory i v podobě tzv. falešných vnuků.

“Obtěžovali mě, chtěli peníze, vydávali se za vnuka,” popsala čerstvou zkušenost starší žena.

Tato seniorka se ale napálit se nenechala a volala policii.

Na semináři také zaznělo aktuální varování živnostenského úřadu před nepoctivými řemeslníky, kteří se objevují také na novojičínském hřbitově.

“Přímo na hřbitově oslovují lidi vyššího věku, předtsaví se jako seriozní kameníci, povedou jakousi demontáž hrobu a okamžitě si vyžádají zálohu. Upozorňujeme, aby i děti a vnuci použili své seniory, aby nepodlehli takové nabídce. Aby s ním neuzavírali žádnou smlouvu a hlavně mu nedávali žádné peníze,” varoval Stanislav Bartoň, Obecní živnostenský úřad Nový Jičín.

Zda se jedná o seriozního kameníka si lidé mohou případně ověřit také přímo na místě u správy hřbitova. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy