Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Parkování mají řešit nová místa a koncepce

Desítky nových parkovacích míst vzniknou ještě letos na území města. Radnice také nechá zpracovat koncepci parkování. Ta by měla zjistit, kde je možné vybudovat další odstavné plochy, případně postavit parkovací dům.

Na řešení nedostatku parkovacích míst vyčlenila radnice z letošního rozpočtu přes čtyři miliony korun. Osm nových podélných stání vzniká v rámci opravy chodníků na ulici Slovanská.

“Mnohem větší projekt je rozšíření parkoviště u benzínové stanice Shell, kde vznikne 32 parkovacích míst na ulici Revoluční, to by mělo být do podzimu hotovo,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Ještě letos bude vypracovaná projektová dokumentace na rozšíření parkoviště o sto aut vedle ulice Dlouhá. Stavět se bude v příštím roce.

Prostor pro odstavení vozidel by mohl vzniknout i na ploše bývalé železniční stanice Horní nádraží. Město jedná se Správou železniční dopravní cesty o odkupu areálu s pozemky i stavbami.

“Vypadá to nadějně, že získáme tento areál přednostně, bez dražby. Cena by mohla být okolo tři a půl milionu korun, což vychází na 120 korun za metr čtvereční. Správní rada SŽDC to už projednala, teď to půjde prodej do vlády a tam si myslíme, že by to také nemusel být problém,” sdělil starosta.

“Není až tak známá věc, že až 30 procent provozu automobilu ve městě je věnováno hledání parkování. Takže pokud se to nějak podaří vyřešit a to parkování bude dostupné, tak to má i jakýsi ekologický efekt,” reagoval Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.

Podstatné je v této souvislosti také to, že vedení města se rozhodlo nechat zpracovat celkovou koncepci parkování.

“Která by měla analyzovat současný stav, říct, kde je největší problém s parkováním, navrhnout nová místa a z této koncepce by město mohlo vycházet dalších deset patnáct let,” vysvětlil místostarosta.

“Umím si představit, že tam bude návrh parkovacího domu. Tento bod se tu už řešil několikrát. To záleží i na možnosti dotací a trošku nás limituje i městská památková rezervace, kde památkáři ten parkovací dům nepustí,” řekl Jaroslav Dvořák.

Nicméně k tomuto účelu se nabízí plocha na Bezručově ulici, která teď slouží jako neoficiální parkoviště.

“Budeme sondovat, jestli by to šlo a jestli by na to byla dotace, pak by to tam bylo ideální. Takže uvidíme, co nám řekne koncepce. Chceme samozřejmě zvyšovat počet parkovacích míst, ale ne na úkor zeleně,” zdůraznil novojičínský starosta.

V centru města by tak mohlo v budoucnu vzniknout třeba i podzemní parkoviště. Lidem tu teď slouží velká plocha na Valech, ovšem regulační plán památkové rezervace zde navrhuje zástavbu.

Koncepce by pak dále mohla řešit i režimy parkování - abonentní, rezidentní a časově omezená stání.

“Toto by se mělo kompletně zrevidovata zvážit, zda tento systém nerozšířit na sídliště do dalších částí města, jestli ho případně nezměnit. Samozřejmě bude potřeba zavést novou technologii plateb za parkování,” míní místostarosta Ondřej Syrovátka.

V současné době mohou lidé zaplatiti v parkovacích automatech pouze mincemi, časem by to mělo být možné i platební kartou nebo mobilním telefonem. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy