Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zastupitelé řešili alkohol, bezpečnost a dotace

Na mapě města přibylo nové místo, kde platí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Zastupitelé schválili aktualizovanou vyhlášku na svém předposledním jednání v tomto volebním období. Řešili ale také zprávu o bezpečnosti a dotace.

Vyhláška, která zakazuje konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích, platí v Novém Jičíně od roku 2007. Je v ní uvedeno více než 40 míst.

“Platí to pro Masarykovo náměstí, okolí dětských hřišť, nákupní centra a další místa, kde je větší výskyt lidí, to jsou parky a další veřejná prostranství,” vyjmenovala Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín.

“Já chodím, až tam na Salaš, do lesa,” svěřil se jeden z mužů vysedávajících na lavičce u autobusového nádraží.

Teď zastupitelé schválili aktualizovanou verzi této obecně závazné vyhlášky.

“Přibylo tam další nové místo a to je v Lesoparku Skalky přímo u slunečních hodin. Na tomto místě jsem zaznamenali konzumaci alkoholu, což nechceme,” uvedla tisková mluvčí strážníků.

“Není to nic závažného, že by tady stoupala ta spotřeba alkoholu nebo že by stoupala kriminalit,” dodal Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Na svém předposlední jednání v tomto volebním období se zastupitelé právě zabývali také závěrečnou zprávou městské policie a Policie ČR za rok 2017, podle které počet trestných činů a přestupků ve městě klesá.

“Zpráva vyzněla velmi pozitivně a to tady všichni vidíme, že Nový Jičín je bezpečné město. Tady za poslední tři, čtyři roky ubylo kriminality a zvýšila se objasněnost,” sdělil starosta města.

Strážníci řeší nejčastěji dopravu, a dále také třeba avíza o toulavých psech. Ty se ale díky facebooku daří ve valné většině vracet majitelům.

“Za loňský rok jsem do útulku odvezli sedmnáct psů,” potvrdila Ilona Majorošová.

V dalším průběhu schůze se pak zastupitelé věnovali také sociální oblasti. Schválili dotaci 80 tisíc korun pro organizaci ITY, která se věnuje klientům s autistismem. Tento neziskový spolek zatím provozuje službu terénně, teď má možnost i díky finančním příspěvkům z dalších míst vybudovat pevné pracoviště.

Dotace zastupitelé přiřkli také sportu, a to basketbalovému klubu.

“Který byl při přidělování podhodnocený a nedostal finance, jak by asi potřeboval. Takže jsme našli tuším 340 tisíc na basketbal mužů,” upřesnil Jaroslav Dvořák.

Půl milionu korun dostal oddíl stolního tenisu. Současně zastupitelé deklarovali podporu tělovýchovné jednotě, tedy že se město bude finančně podílet na rekonstrukci sportovišť v majetku této organizace.

Důležitým bodem byla také nová směrnice o přidělování dotací do oblasti sportu, kultury, sociální sféry, volnočasových aktivit a dalších.

“Tím zásadním je, že jsem zastropovali toto přidělování dotací na 5,5 procenta z příjmů za každý uzavřený účetní rok. Ta částka pro rok 2019 dělá 26 milionů 700 tisíc korun,” zdůraznil starosta.

Celkově je tato částka oproti loňskému roku navýšena o 4,4 miliony korun. 65 procent poputuje do sportu, na sociální oblast 21 procent. 

Nahlásit chybu