Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum Novojičínska propojilo osmičky v jedné výstavě

Letošní osmičková výročí propojilo Muzeum Novojičínska do jedné výstavy. Expozice s názvem “Od císaře pána k bolševikovi” ukazuje milníky českých dějin v souvislostech s regionálním děním.

Výjimečná expozice “Od císaře pána k bolševikovi” bude v novojičínském muzeu k vidění až do konce roku. Věnuje se osudovým létům 1918, 1938, 1948 a 1968.

“Jednalo se vlastně o období padesáti let jedné generace, možná jedné rodiny. Takže cílem je poukázat na vzájemnou provázanost těch osmiček,” uvedl Martin Vitko, Muzeum Novojičínska, autor výstavy.

Nepřehlédnutelná jsou dioramatická ztvárnění jednotlivých výročí. Tady je například ráno zmateného člověka, kterého v srpnu 1968 probudily tanky.

“Vidí přecházející jednotky zejména sovětské armády, které přechází také Novým Jičíně. Lidé na toto období reagovali velmi neurčitě, nevěděli, co mají čekat, jak se situace vyvine,” přiblížil výjev Martin Vitko.

Vernisáž výstavy zpestřili svou účastní členové historických spolků v uniformách.

“Uniforma, kterou mám na sobě, jsou tak zvaní Kornilovci, což jsou jedni z prvních československých legionářů v Rusku,” popsal pavel Slíva, KVH FENIX Nový Jičín. “Na sobě mám četnickou uniformu z roku 1937, hodnost vrchní strážmistr,” přidal se Ondřej Demjan, dobový četník. “Já představuji pěšáka wehrmachtu v roce 1938, v říjnu při obsazování Sudet,” sdělil Jiří Kostelník, KVH FENIX Nový Jičín

Na výstavě jsou vidět exponáty z muzea a soukromých sbírek. Kousek z ní si může odnést každý návštěvník, a to leporelo s dobovými razítky.

Nahlásit chybu


K tématu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail