Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladí lidé navrhli, jak zpestřit dění ve městě

Celorepublikový program Mládež kraji letos poprvé oslovil také mladé lidi v Novém Jičíně. Vytvořili několik úspěšných projektů, kterými chtějí zpestřit život ve městě.

Program Mládež kraji vyhlašuje ministerstvo školství. V rámci Moravskoslezského kraje je koordinátorem Rada dětí a mládeže. Nový Jičín se do něj přihlásil poprvé.

“Hlavním smyslem projektu Mládež kraji je dát mladým lidem šanci podílet se na dění ve městě a nabídnout jim na realizaci jejich projektů finance,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.

Mládežnické týmy lidí ve věku 13 až 26 let předložily v Novém Jičíně čtyři projekty, hodnotící komise vybrala k realizaci tři. Jeden z nich je pohybovou aktivitou Tancování s Terezou, další je například zaměřen na setkávání lidí z mladých a starších generací.

“Pilotní akce by měla proběhnout při slavnostech města, kde budeme mít stánek s novodobými i retro hrami. U těchto stolů by se setkávali lidé napříč generacemi, budou moci spolu komunikovat s sdílet své pocity,” sdělila Zdeňka Hýnarová, projekt Generace XYZ.

Pro zpestření zde bude také tetovací koutek, lidé si budou moci nechat udělat smývatelné tetování, které by mělo generace vizuálně propojit.

“Spousta lidí nám říkalo, že jim chybí nějaká food akce, někde, kde přijdou posedět, je tam nějaký doprovodný program pro děti, kapela a v rámci toho jsme vymysleli ten náš Coffe cake festival,” vysvětlila Kristýna Vodáková, projekt Coffee cake festival.

Ten by měl proběhnout 30. září v zahradě restaurace Nové Slunce. Účast už mladým organizátorům potvrdilo 6 novojičínských kaváren.

Radnice na projekty Mládež kraji vyčlenila 100 tisíc korun, polovina jde při tom z ministerstva školství, druhá z rozpočtu města. Na jeden nápad získávají organizátoři maximálně 40 tisíc.

“Mladí lidé na projekty nemuseli vydat žádnou korunu ze svého, až na nějakou vlastní aktivitu a vlastní nasazení, které tam samozřejmě potřeba je,” podotkl Ondřej Syrovátka.

Projekty mladých lidí hodotila komise složená ze zástupců města, krajské Rady dětí a mládeže a SVČ Fokus, který je v Novém Jičíně koordinátorem programu Mládež kraji.  

Nahlásit chybu
ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail