Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Strážníci řeší veřejný pořádek, zejména hluk

Hudební produkce pod širým nebem jsou příjemným zpestřením léta, na druhou stranu ale zasahují do večerního klidu. Právě stížnosti na rušení veřejného pořádku jsou nejčastějšími podněty občanů, které v tomto období řeší městská policie.

Stížnosti na rušení veřejného pořádku - to jsou nejčastější oznámení občanů, která v těchto dnech přijímá městské policie. Lidé si stěžují na hlučné venkovní zahrádky a na hudební produkce.

“Většinou je to po dvaadvacáté hodině a potom po půlnoci, kdy volají na tísňovou linku ohledně rušení nočního klidu,” potvrdila dispečerka Městské policie Nový Jičín.

Telefonáty přicházejí zejména v době konání open air tanečních akcí v amfiteátru na Skalkách. Ty se letos konaly už tři a čtvrtá bude tuto sobotu. Končí ve tři hodiny ráno.

“Je to opravdu velmi subjektivní, nicméně pokud je těch stížností více, že zavolá kvůli jednomu koncertu více občanů, tak okamžitě jednáme. Jezdíme za pořadatelem, toho žádáme o to, aby produkci ztišil, případně aby natočil reprobedny jiným směrem, aby nerušily ve městě,” uvedl Jiří Klein, ředitel Městské policie Nový Jičín.

Nicméně jak ředitel městské policie dále uvedl, situace se ve srovnání s předchozími lety o něco zlepšila.

“Máme těch oznámení mnohem méně, než jsme měli v minulých letech. Teď třeba za poslední akci byly jen dvě volání za celou noc, v minulosti to bylo i deset až patnáct volání,” doplnil Jiří Klein.

Strážníci přesto hodlají na stížnosti reagovat prostřednictvím nového vybavení.

Městská policie v nejbližších dnech pořídí i přístroj na měření hluku. Ten bude ale sloužit jen k  orientačnímu měření.

Dříve měla měření hluku z letních zahrádek a hudebních produkcí v kompetenci krajská hygienická stanice, to ji ale bylo z povinností vyjmuto v roce 2015 po novele zákona o ochraně veřejného zdraví.

“Ta agenda kompletně přešla pod obce, které případné akce povolují a zároveň i řeší stížnosti na obtěžování hlukem,” informoval Radim Mudra, Krajská hygienická stanice Ostrava.

Certifikované měření hluku mohou v těchto případech na požádání provádět soukromé akreditované laboratoře.  

Kromě množství decibelů řeší strážníci na tanečních akcích na Skalkách také další možné přestupky.

“Upozorňujeme také na parkování. Na Skalkách nemáme dostatek prostor na parkování, naštěstí je tam možnost využít soukromého pozemku, kde umožňuje majitel parkovat. takže se snažíme vždy s pořadateli dohodnout na všem, ať je akce co nejméně problémová,”  dodal ředitel městské policie.

Co se týče užívání alkoholu mladistvých na těchto akcích, v tomto směru strážníci také zaznamenali několik případů, počtem se ovšem neliší od předchozích let.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy