Reklama

Slavnost ukáže, jak se bavili lidé před sto lety

Nový Jičín se připravuje na svou městskou slavnost. Ta připomene stoleté výročí vzniku Československa. Zároveň oslaví zlatá 20. a 30. léta, zdejší cechy a výtvarné umělce.

Reklama

Už 25 let pořádá Nový Jičín jako svou nejprestižnější akci městskou slavnost. Vždy je propojena s významnými událostmi, lokálními i těmi na republikové úrovni. Ta letošní přenese město do období 20. a 30. let minulého století.

“Do období mladé první republiky,  kdy se Novojičíňané vzpamatovali z hrůz a strádání války, kdy se začali společensky stýkat, kdy se začali bavit,” poodkryl myšlenku Petr Orság, organizátor slavností.  

Obraz slavnosti dotvoří dobový jarmark  a kostýmové průvody. Pro veřejnost bude opět otevřena půjčovna historických oděvů.

“Další atrakcí slavností bude soutěž o nejoriginálnější kostým. Je určena pro děti do patnácti let. Budeme rádi, když se na výrobě kostýmu budou podílet děti, maminky a nebude z půjčovny,” sdělila Iva Pollaková, ředitelka MěKS Nový Jičín.  

Téma kostýmové soutěže není ničím omezeno. Na rodiny s dětmi bude zaměřena i další část programu, a to přímo na náměstí i v jeho okolí.

“Mezi novinky patří dětská zóna, která bude na náměstí, představovat ji bude Dům hrůzy, a další část bude v Žerotínském zámku, kde budou atrakce typu aquazorbing a další,” doplnila Iva Pollaková.

Slavnost ve své další poloze také připomene zdejší významné výtvarné umělce, Antona Bergra, Eduarda Veitha a Franze Barwiga.

“Nový Jičín se při slavnosti vždy věnuje výročím výtvarníků a významných osobností. Toho se  vždy chopí školy a školky a vznikají krásné workshopy a expozice,” podotkl Petr Orság.

“Mateřské školky se pravidelně zapojují do městských slavností. Letošního roku to bude výstava prvorepubliková móda a cechy. Jejich práce jsou stabilně neskutečně krásné a kreativní,” ukázala výtvarná díla Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.

“Nedílnou součástí jsou také výročí cechů, tentokrát budeme vzpomínat na výročí slavných cechovních domů,” uzavřel Petr Orság.

Městská slavnost bude dvoudenní, proběhne 7. a 8. září. Její historické momenty doplní desítky kulturních vystoupení. Hlavní hudební hvězdou bude v pátek Jaroslav Uhlíř s kapelou a po něm Diva Baara, v sobotu Divokej Bill. Pro milovníky vážnějších žánrů se bude v pátek ve farním kostele konat koncert Kühnova dětského sboru.
Montáže Přerov a.s.
Nový Jičín
od 100 Kč

Detail

ROGASS CATERING s.r.o.
Nový Jičín
od 25 000 Kč

Detail

LUCCO a.s.
Nový Jičín
od 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu