Slavnost ukáže, jak se bavili lidé před sto lety

Nový Jičín se připravuje na svou městskou slavnost. Ta připomene stoleté výročí vzniku Československa. Zároveň oslaví zlatá 20. a 30. léta, zdejší cechy a výtvarné umělce.

Už 25 let pořádá Nový Jičín jako svou nejprestižnější akci městskou slavnost. Vždy je propojena s významnými událostmi, lokálními i těmi na republikové úrovni. Ta letošní přenese město do období 20. a 30. let minulého století.

“Do období mladé první republiky,  kdy se Novojičíňané vzpamatovali z hrůz a strádání války, kdy se začali společensky stýkat, kdy se začali bavit,” poodkryl myšlenku Petr Orság, organizátor slavností.  

Obraz slavnosti dotvoří dobový jarmark  a kostýmové průvody. Pro veřejnost bude opět otevřena půjčovna historických oděvů.

“Další atrakcí slavností bude soutěž o nejoriginálnější kostým. Je určena pro děti do patnácti let. Budeme rádi, když se na výrobě kostýmu budou podílet děti, maminky a nebude z půjčovny,” sdělila Iva Pollaková, ředitelka MěKS Nový Jičín.  

Téma kostýmové soutěže není ničím omezeno. Na rodiny s dětmi bude zaměřena i další část programu, a to přímo na náměstí i v jeho okolí.

“Mezi novinky patří dětská zóna, která bude na náměstí, představovat ji bude Dům hrůzy, a další část bude v Žerotínském zámku, kde budou atrakce typu aquazorbing a další,” doplnila Iva Pollaková.

Slavnost ve své další poloze také připomene zdejší významné výtvarné umělce, Antona Bergra, Eduarda Veitha a Franze Barwiga.

“Nový Jičín se při slavnosti vždy věnuje výročím výtvarníků a významných osobností. Toho se  vždy chopí školy a školky a vznikají krásné workshopy a expozice,” podotkl Petr Orság.

“Mateřské školky se pravidelně zapojují do městských slavností. Letošního roku to bude výstava prvorepubliková móda a cechy. Jejich práce jsou stabilně neskutečně krásné a kreativní,” ukázala výtvarná díla Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.

“Nedílnou součástí jsou také výročí cechů, tentokrát budeme vzpomínat na výročí slavných cechovních domů,” uzavřel Petr Orság.

Městská slavnost bude dvoudenní, proběhne 7. a 8. září. Její historické momenty doplní desítky kulturních vystoupení. Hlavní hudební hvězdou bude v pátek Jaroslav Uhlíř s kapelou a po něm Diva Baara, v sobotu Divokej Bill. Pro milovníky vážnějších žánrů se bude v pátek ve farním kostele konat koncert Kühnova dětského sboru.
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 19.09. 14:44
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

HELIS - KVĚTINY s.r.o.
Nový Jičín
od 35 000 Kč

Detail

Milan Přadka
Nový Jičín
od 80 Kč

Detail

Dominik Králík
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků