Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slavnost ukáže, jak se bavili lidé před sto lety

Nový Jičín se připravuje na svou městskou slavnost. Ta připomene stoleté výročí vzniku Československa. Zároveň oslaví zlatá 20. a 30. léta, zdejší cechy a výtvarné umělce.

Už 25 let pořádá Nový Jičín jako svou nejprestižnější akci městskou slavnost. Vždy je propojena s významnými událostmi, lokálními i těmi na republikové úrovni. Ta letošní přenese město do období 20. a 30. let minulého století.

“Do období mladé první republiky,  kdy se Novojičíňané vzpamatovali z hrůz a strádání války, kdy se začali společensky stýkat, kdy se začali bavit,” poodkryl myšlenku Petr Orság, organizátor slavností.  

Obraz slavnosti dotvoří dobový jarmark  a kostýmové průvody. Pro veřejnost bude opět otevřena půjčovna historických oděvů.

“Další atrakcí slavností bude soutěž o nejoriginálnější kostým. Je určena pro děti do patnácti let. Budeme rádi, když se na výrobě kostýmu budou podílet děti, maminky a nebude z půjčovny,” sdělila Iva Pollaková, ředitelka MěKS Nový Jičín.  

Téma kostýmové soutěže není ničím omezeno. Na rodiny s dětmi bude zaměřena i další část programu, a to přímo na náměstí i v jeho okolí.

“Mezi novinky patří dětská zóna, která bude na náměstí, představovat ji bude Dům hrůzy, a další část bude v Žerotínském zámku, kde budou atrakce typu aquazorbing a další,” doplnila Iva Pollaková.

Slavnost ve své další poloze také připomene zdejší významné výtvarné umělce, Antona Bergra, Eduarda Veitha a Franze Barwiga.

“Nový Jičín se při slavnosti vždy věnuje výročím výtvarníků a významných osobností. Toho se  vždy chopí školy a školky a vznikají krásné workshopy a expozice,” podotkl Petr Orság.

“Mateřské školky se pravidelně zapojují do městských slavností. Letošního roku to bude výstava prvorepubliková móda a cechy. Jejich práce jsou stabilně neskutečně krásné a kreativní,” ukázala výtvarná díla Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.

“Nedílnou součástí jsou také výročí cechů, tentokrát budeme vzpomínat na výročí slavných cechovních domů,” uzavřel Petr Orság.

Městská slavnost bude dvoudenní, proběhne 7. a 8. září. Její historické momenty doplní desítky kulturních vystoupení. Hlavní hudební hvězdou bude v pátek Jaroslav Uhlíř s kapelou a po něm Diva Baara, v sobotu Divokej Bill. Pro milovníky vážnějších žánrů se bude v pátek ve farním kostele konat koncert Kühnova dětského sboru.

Nahlásit chybu